"Orzeł nie zbuduje gniazda w GWnie": Tablica na kościele

Nad wejściem do kościoła w Jesionce (woj. mazowieckie) pojawiła się tablica z napisem - "Orzeł nie zbuduje gniazda w GWnie" - według proboszcza to cytat z felietonu Marka Króla z Wprost, po którym redakcja przestała publikować jego teksty. Podpis pod cytatem mówi ""Zwolniony za polityczną niepoprawność".

- Napis nad wejściem jest zapewne inicjatywą proboszcza parafii - napisała na Alert24 Irena B.

To nie pierwsza polityczna wypowiedź w tym kościele. Alertowiczka opisuje też, że w czasie Świąt Wielkanocnych podczas kazania można było od księdza usłyszeć o "PeOpaprańcach" i "PeOżytecznych głupcach".

Artykuł Marka Króla, utrzymany w prześmiewczym tonie, sugerował, że Adam Michnik nakazał Andrzejowi Wajdzie napisać list protestujący przeciw pochowaniu tragicznie zmarłego prezydenta na Wawelu. "A a Aaandrzej naa... na napisz list. Zde zde zdewaweluj Kaczora" - pisał redaktor Król, parodiując Michnika. W artykule padały także słowa "palikmioty" i "wajdalizm".

Proboszcz Mirosław Kurek nie chciał udzielić informacji, kto wywiesił ten napis. - Nie będę w ogóle na ten temat rozmawiał - powiedział. I się rozłączył.

Ktokolwiek umieścił napis na kościele źle zacytował redaktora Króla. Jego wypowiedź była trawestacją tekstu z "Wesela" Wyspiańskiego i brzmiała "Nie polezie orzeł w GWna".

Smoleńska katastrofa i trwająca kampania wyborcza były powodem politycznych wypowiedzi w kościołach. Na Alert24 pisaliśmy o oskarżającej "libertynów" o zacieranie pamięci o Katyniu homilii w Przemyślu, i wrocławskiej homilii, w czasie której biskup powiedział, że ma nadzieję, że historycy po katastrofie powiedzą, że Polska "Prawem i Sprawiedliwością stoi" .