Dublin: Dożywocie dla mordercy dwóch Polaków

Dziewiętnastolatek, który dwa lata temu zabił śrubokrętem dwóch Polaków w Drimnagh, dzielnicy Dublina, został skazany na dożywocie. Mężczyzna przyznał się do zabójstwa, jednak w czasie procesu twierdził, ze dokonał go w afekcie.

Wyrok w sprawie zabójstwa 28-letniego Pawła Kality i 27-letniego Mariusza Szwajkosa zapadł dziś, po trwającej trzy tygodnie rozprawie. O wyroku donosi Irish Times .

W lutym 2008 roku dwóch Polaków wracających z pracy do domu zostało zaczepionych przez grupę wyrostków. Paweł Kalita nie zignorował ich zaczepek. Rozpoczęła się szarpanina, w trakcie której Polak został pobity. Gdy dotarł do domu, został po raz kolejny zaatakowany przez młodych mężczyzn, z których jeden brał udział we wcześniejszej bójce. David Curran, który wtedy miał 19 lat, zadał Polakowi dwa ciosy śrubokrętem w głowę. Gdy leżącemu koledze wybiegł na pomoc drugi Polak, także został pchnięty śrubokrętem - w szyję.

Sędzia Liam McKechie wygłaszając wyrok stwierdził, że morderstwo było "dzikie i brutalne". 19-latek twierdził, że zabójstwa dokonał w afekcie. Był pijany i pod wpływem narkotyków . Mówił, że "myślał, że Polak dźgnął nożem jego tatę".

Drugi z wyrostków biorących udział w ataku na Polaków oskarżony został o napaść i współudział w morderstwie.