Chrześcijańskie stowarzyszenie: Nie ujawniać informacji o księżach pedofilach mediom

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Troski o Media ?Świadectwo? z Rzeszowa złożyło wczoraj wniosek do Prokuratora Generalnego w sprawie księży podejrzanych o molestowanie nieletnich. Stowarzyszenie chce, by prokuratura nie ujawniała mediom żadnych informacji o sprawach o molestowanie w których podejrzani są księża, aż do uprawomocnienia się wyroku.

We wniosku czytamy "niezbędnym wydaje się ustanowienie odpowiednich standardów, by prowadzone postępowania nie zaczęły być postrzegane jako tendencyjne, wręcz namierzone na zwalczanie Kościoła", podaje IAR.

Stowarzyszenie dotknęły niedawne wiadomości o księdzu spod Ropczyc, podejrzanym o molestowanie nieletnich - donosi strona internetowa podkarpackiej gazety "Nowiny" . Na konferencji prasowej w Rzeszowie Jacek Kotula, prezes stowarzyszenia, zarzuca mediom stronniczość i ferowanie wyroków, zanim zapadną. - Chcemy, by prokurator generalny zrobił z tym porządek. Nie może być tak, że ksiądz pogłaska dziecko i od razu nazywa się go zboczeńcem i pedofilem, a potem okazuje się, że jest niewinny - wyjaśnia.

W zeszłym tygodniu prokuratura rejonowa zarzuciła księdzu z Podkarpacia molestowanie seksualne trzech dziewczynek, w tym dwóch poniżej 15-stego roku życia. Postawiono mu też zarzut obcowania płciowego z jedną z nich. Ksiądz nie przyznał się do tego ostatniego zarzutu, natomiast przyjął zarzuty molestowania.

- W sprawie księdza mamy uzasadnione podejrzenia, co do popełnienia przestępstwa, a opinia publiczna ma prawo otrzymać informacje o prowadzonym postępowaniu - komentuje Zygmunt Zięba, zastępca prokuratora rejonowego w Ropczycach na stronie internetowej dziennika "Nowiny"

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Troski o Media "Świadectwo" stanęło wcześniej w obronie byłego proboszcza z miejscowości Hłudno, oskarżonego w 2008 o doprowadzenie do samobójstwa 13-latka. Jacek Kotula jest także członkiem stowarzyszenia "Contra in vitro", które w zeszłym roku przygotowało obywatelski projekt ustawy, według którego lekarze przeprowadzający zabiegi zapłodnienia in vitro mieliby być skazywani na 3 lata więzienia .