Sieradz: Będzie rondo im. Lecha Kaczyńskiego

Sieradzcy radni przegłosowali dziś uchwałę o nadaniu rondu imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wcześniej upamiętnił już Lecha Kaczyńskiego Sopot, gdzie nazwano park imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. Bydgoszcz nazwie jego imieniem most, który ma dopiero powstać. Ulice upamiętniająca tragicznie zmarłego prezydenta są już w Wilnie i Tbilisi.

Za uchwałą głosowało 13 radnych, 6 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu - podaje za regionalnym sieradzkim portalem informacyjnym Alertowicz Roman. Jest to jedyne rondo w mieście. Radni PO chcieli, by nosiło nazwę "Solidarności", ważnej dla wszystkich ofiar katastrofy.

Monika, Alertowiczka z Sieradza, komentuje: Nie powinno zmieniać się nazw ulic co 20 lat pod wpływem bieżących wydarzeń.

To nie pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Po tragicznej śmierci prezydenta Kaczyńskiego miasta w ekspresowym tempie podejmują decyzje o upamiętnieniu go.

Sopoccy radni nazwali park imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich już w piątek - chcemy wykorzystać moment, gdy jest jeszcze zgoda i nikt się nie kłóci o drobiazgi - mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu trojmiasto.gazeta.pl . W Bydgoszczy z kolei imieniem prezydenta nazwany zostanie niewybudowany jeszcze most przez rzekę Brdę.

W Wilnie kontrowersje wzbudziła pisownia nazwiska polskiego prezydenta. Władze miasta zaproponowały, by ulica nazywała się "Lecho Kaczynskio" - to litewska wersja nazwiska tragicznie zmarłego prezydenta. Zadecyduje specjalnie powołana komisja.

Imię Lecha Kaczyńskiego nadano także ulicy w Tbilisi. Decyzję podjęto w środę. Do tej pory ulica mająca nosić imię polskiego prezydenta nazywała się Czarnomorska. W sobotę prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili odznaczył pośmiertnie Lecha Kaczyńskiego orderem i tytułem Narodowego Bohatera Gruzji.

Dziś Lech Kaczyński został także pośmiertnie honorowym obywatelem Wadowic. Są plany nazwania jego imieniem ulic w Krakowie i Olsztynie. Olsztyńscy radni z PiS przygotowali już projekt uchwały. Nie zapominamy oczywiście o pomyśle nazwania imieniem byłego prezydenta Stadionu Narodowego.

Więcej o: