Niesmaczny e-mail - internetowi oszuści używają nazwiska Marii Kaczyńskiej

Ledwo zakończyła się transmisja z pogrzebu pary prezydenckiej, a w internecie już pojawił się oszukańczy spam używający imienia pani Marii Kaczyńskiej. Osoba podająca się za jej adwokata twierdzi, że zostawiła ona odbiorcy maila 4.5 miliona euro w hiszpańskim banku.

Mail, wysłany z niemieckiego serwera i napisany w języku niemieckim mówi o tym, że dla osoby, której nazwisko jest identyczne z nazwiskiem odbiorcy maila Maria Kaczyńska zostawiła 4.5 miliona euro. "Adwokat Marii Kaczyńskiej" skłonny jest podzielić się z adresatem tą kwotą pół na pół. Prosi o kontakt w celu otrzymania dalszych informacji. - To wygląda na typowy "nigeryjski przekręt" - mówi Alertowicz JD, którego żona dostała szokującego maila. Tym razem jednak ogromny niesmak budzi użycie nazwiska tragicznie zmarłej pierwszej damy.

"Nigeryjski przekręt" to popularna w internecie technika wyłudzenia, w której ofiara wciągnięta jest w fikcyjny przelew wielkiej sumy pieniędzy. W trakcie tego procesu ofiara jest informowana o potrzebie kolejnych wpłat w celu załatwienia "formalności". Nazwa pochodzi od tego, że zazwyczaj oszuści podają się za przedstawicieli afrykańskich polityków lub przedsiębiorców. Smuci, że oszuści żerują na medialnym rozgłosie tragedii.