Czesi i Włosi pokażą 'Katyń' w publicznej TV. Czy BBC też to zrobi?

Czeski kanał informacyjny CT24 doniósł, że w sobotę wieczorem pierwszy, publiczny program Telewizji Czeskiej - CT1 - wyemituje o 20:00 materiał poświęcony zmarłemu tragicznie prezydentowi Polski Lechowi Kaczyńskiemu, a następnie film "Katyń" Andrzeja Wajdy.

Materiał o tragicznie zmarłym prezydencie trwał będzie dziesięć minut. Jak donosi Jakub, katastrofa w Smoleńsku pozostaje również najważniejszym tematem czeskiego programu informacyjnego czeskiej publicznej TV - po zakończeniu transmisji z uroczystości żałobnych z Warszawy rozpoczęto emisję wywiadów z prezydentem Czech Vaclavem Klausem oraz byłym prezydentem Vaclavem Havlem na temat polskiego prezydenta, Lecha Kaczyńskiego.

W sobotę i niedzielę w Czechach ogłoszono żałobę narodową z powodu katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku. Flagi na wszystkich budynkach urzędów państwowych opuszczono do połowy masztu.

O pokazanie filmu Andrzeja Wajdy przez BBC i amerykańską ABC trwa walka w internecie. Grupa powstała na portalu społecznościowym facebook namawia do wysyłania listów do BBC i ABC, żeby wyemitowały w związku z tragedią Smoleńską film polskiego reżysera.

Dziś o 21:30 "Katyń" pokaże RAI News 24, Włoski kanał informacyjny, a o godzinie 23:45 kanał RAI Tre. Późna pora emisji wzbudziła kontrowersje wśród włoskich polityków, i protest polskiego ambasadora więcej w artykule na gazeta.pl .