Chmura przykryje w weekend całą Europę? [ZOBACZ MAPY]

Norweski instytut meteorologiczny przygotował prognozę rozprzestrzeniania się chmury pyłu z islandzkiego wulkanu. Według niej chmura obejmie prawie całą Europę i pozostanie nad Polską do soboty po południu. Całą niedzielę jednak w powietrzu unosić się będzie pył. Czy to zakłóci pogrzeb pary prezydenckiej w Krakowie?

- Będzie źle - pisze Alertowicz ft, który poinformował nas o prognozie (w języku norweskim) i trzeba się z nim zgodzić. Czarne obszary na mapie to rejon przebywania chmury, żółte - pył, który opadł samoistnie, a czerwone - opad pyłu z deszczem. Z wizualizacji wynika że chmura pozostanie nad Polską do soboty po południu. W powietrzu przez cały weekend pozostanie jednak wulkaniczny pył.

Wybuch wulkanu Eyjafjoell spowodował, jak donosi agencja Associated Press "uziemienie samolotów na skalę, jakiej nie widziano od czasu ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku". Zamknięto przestrzeń lotniczą w 12 państwach.

Wielka chmura pyłu sparaliżowała ruch lotniczy w całej Europie. Swoje nieba zamknęło już 12 państw europejskich. Szacuje się, że dziś nie odbędzie się ponad połowa lotów. Na lotniskach chaos.

W Polsce ruch ograniczono już wczoraj wieczorem - dziś zdecydowano o zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej.

Pył może znacznie utrudnić przylot głów państw całego świata, które wybierają się na sobotnie i niedzielne uroczystości żałobno-pogrzebowe po katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

Aktualnie jedynym lotniskiem, które przyjmuje samoloty, jest port w podrzeszowskiej Jesionce. Jego władze zapewniają, że są w stanie przyjąć samolot Baracka Obamy. CZYTAJ WIĘCEJ

Jak mówi Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta przesunięcie uroczystości na inny termin jest ostatecznością.

Zobacz, jak chmura będzie wędrować po Europie

Chmura pyłu nad Europą w nocy z piątku na sobotę:

fot. Norweski Instytut Meteorologii

Chmura pyłu nad Europą w sobotę o godz. 6 rano:

fot. Norweski Instytut Meteorologii

Chmura pyłu nad Europą w sobotę o godz. 12:

fot. Norweski Instytut Meteorologii

Chmura pyłu nad Europą w sobotę o godz. 18:

fot. Norweski Instytut Meteorologii

Chmura pyłu nad Europą w nocy z soboty na niedzielę:

fot. Norweski Instytut Meteorologii

Chmura pyłu nad Europą w niedzielę o godz. 6 rano:

fot. Norweski Instytut Meteorologii

Więcej o: