978 złotych za poprawienie "błędnych" danych. Iindex.pl dalej działa

Powraca do nas sprawa firmy iindex.pl. Firma wysyła przedsiębiorcom maile z prośbą o poprawę danych znajdujących się w jej internetowym katalogu, po czym przesyła fakturę na 978 złotych netto.

Firma Iindex Polska, o której pisaliśmy kilka tygodni temu dalej działa. Jak napisał nam dziś Alertowicz Karol, dostał on od firmy maila z prośbą o uaktualnienie danych w darmowym wpisie w iindex.pl. Nasz czytelnik zdziwił się, gdyż wcześniej nie miał z tą firmą kontaktu, ale postanowił dane sprawdzić. Po poprawieniu drobnego błędu i zamknięciu strony, otrzymał kolejnego maila, tym razem z prośbą o potwierdzenie danych faksem i podanie NIP. To wzbudziło jego niepokój, a faksu oczywiście nie wysłał.

Minął miesiąc, a pan Karol otrzymał od iindex list polecony z fakturą na 978 złotych "z wszelkimi pogróżkami o egzekucji, terminach zapłaty, karach za upomnienia, wpisami do rejestru dłużników" jak pisze.

Firma, która przy poprzedniej o niej publikacji nakazała nam "niezwłoczne usunięcie" artykułu zawiera informację o płatności w regulaminie. Tylko na stronie są cztery regulaminy. W trzecim znajduje się jedno zdanie o tym, że serwis jest płatny, a w czwartym kwota płatności. Dwa pierwsze regulaminy nic o płatnościach nie mówią.

Czy coś można zrobić?

Agnieszka Hamelusz z Komendy Głównej Policji mówi, że w wypadku każdego serwisu należy bezwzględnie i dokładnie przeczytać regulamin. Drugą rzeczą, jaką należy zrobić, jeśli czujemy się oszukani jest zgłoszenie sprawy na najbliższym komisariacie policji.

Dane firm, jak podaje nam rzecznik prasowa Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, dane firm nie są danymi osobowymi i nie podlegają ustawie o ochronie danych osobowych. W związku z tym, w takiej sytuacji nie ma się co zwracać do GIODO.