Warszawa: padła strona do zapisywania dzieci do przedszkola

Akcja rejestracji dzieci przez internet ruszyła dziś na stronach warszawskiego ratusza. Zainteresowani było tak wielkie, że strona padła już po godzinie. Urzędnicy twierdzili początkowo, że wszystko jest w porządku, po naszym tekście jednak zreflektowali się. Przepraszają za utrudnienia.

Dziś o godz. 13 ruszyła wielka akcja-rekrutacja dla rodziców przedszkolaków w Warszawie. Urząd Miasta przygotował 12,5 tys. miejsc dla maluchów, ale inwazji rodziców, którzy chcą dzieci posłać do placówek nie przewidział. Strona padła już o godz. 14.

Znów mamy się logować w nocy?

Alertowicz Tomasz próbował dziś zarejestrować synka do przedszkola. Niestety, bez powodzenia. Strona nie działa. Pan Tomasz mówi, że w zeszłym roku sytuacja, jak czytał, była podobna. Serwery były przeciążone, a ludzie musieli się rejestrować nocą lub wczesnym rankiem.

Alertowicz stwierdza, że system to świetny pomysł, ale samorząd powinien przygotować się na taką sytuację. - Jeśli serwery nie będą działać przez parę dni, to może lepiej byłoby jednak przejść się z papierkiem do urzędu? - pyta retorycznie.

Miało być lepiej, wyszło jak zawsze

To wpadka urzędu? Chyba tak, rejestracja dzieci przez internet miała ułatwić życie rodzicom i zapobiec bieganinie po urzędach, a także wielokrotnego zapisywania dziecka do placówek.

Dwa adresy stron elektronicznego systemu https://warszawa345lat.pl dla dzieci urodzonych w latach 2005-2007 oraz https://warszawa6lat.pl dla dzieci urodzonych w 2004 roku zawieszają się co chwilę.

Urzędnicy uruchomili też infolinię - pod numerem 22 44-31-220 na pytania rodziców dotyczące rekrutacji mieli odpowiadać eksperci.

Ale można usłyszeć tylko to.

Ale spokojnie, jest czas

Katarzyna Pieńkowska z wydziału prasowego warszawskiego magistratu mówi, że urząd jest świadomy tego, że system nie działa. Prosi o spokój i apeluje do rodziców, żeby poczekali. - Nie trzeba logować się natychmiast, system działa do 9 kwietnia, a data zgłoszenia nie gra żadnej roli przy zgłoszeniu - mówi urzędniczka.

Radzi uzbroić się w cierpliwość i poczekać, może kilka dni.

W końcu na stornie pojawił się komunikat: - Bardzo przepraszamy wszystkich rodziców za powstałe kilkugodzinne opóźnienie w możliwości zapisu dzieci spowodowane wielokrotnie większym ruchem niż w latach ubiegłych. Rozbudowa systemu o nowe serwery jest w toku, co wkrótce przyniesie poprawę sytuacji - czytamy na stronie. Około godz. 17.30 strona działała - może usterka została usunięta, a może rodzice przedszkolaków skończyli pracę i wsiedli w samochody, żeby wrócić do domów? Napiszcie na Alert24, czy strona wieczorem działa

E-zapisy są stosowane m.in. w Warszawie i Kielcach. Strony notorycznie wieszają się w pierwszych dniach rejestracji dzieci, a urzędnicy tłumaczą - wszyscy zdążą zapisać dziecko.