Olsztyn przenosi szczątki Kopernika i świętuje jego obecność

W Olsztynie odbędzie się druga część uroczystości związanych z pochówkiem szczątek Mikołaja Kopernika. Pierwsza odbyła się w lutym w Toruniu. O godz. 15: rozpocznie się uroczystość przeniesienia trumny ze szczątkami Mikołaja Kopernika z Bazyliki Katedralnej do Sal Kopernikowskich olsztyńskiego zamku.

Masz zdjęcia? Wyślij je na Alert24

Tam każdy będzie mógł oddać hołd wielkiemu astronomowi. Przeniesienie trumny ze szczątkami Kopernika będzie miało uroczysty charakter - powiedział biskup pomocniczy Archidiecezji Warmińskiej Jacek Jezierski i przypomniał związki Kopernika z Olsztynem. W latach 1516-1519 i 1520-1521 był mieszkańcem Olsztyna i zarządzał dobrami olsztyńskiej kapituły oraz miejscowym zamkiem. Przygotowywał też miasto do obrony przed Krzyżakami, prosząc polskiego króla o pomoc.

Czytaj więcej o promocyjnym pomyśle Olsztyna na Kopernika

21 maja trumna zostanie przewieziona do miejsca pochówku w bazylice archikatedralnej we Fromborku. Dzień później zostanie tam odprawiona msza święta pogrzebowa, której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Homilię wygłosi metropolita lubelski abp Józef Życiński.