Szczątki Kopernika od miesiąca są w Olsztynie. Ktoś o tym wiedział?

Na Alert napisał mieszkaniec Olsztyna - To oburzające, że miasto przegapiło tak wspaniałą okazję do wypromowania się. Od 20 lutego w naszym mieście są szczątki znanego astronoma. Kiedy były w Toruniu mówiły o tym wszystkie media - piekli się. - Ale my wypromujemy. Tylko potem... - tłumaczy nam dział promocji miasta.

O cichym powrocie Kopernika pisała już GW w Olsztynie CZYTAJ

Mirosław skomentował sprawę i zainteresował nią Alert24 - Szczątki Mikołaja Kopernika złożone w trumnie są w Olsztynie od 20 lutego w katedrze na Starym Mieście. To wiekopomne wydarzenie pozostaje bez echa w kraju i w mieście - pisze na Alert. - Zupełna cisza nad jedną z najsłynniejszych trumien świata jest blamażem osób odpowiedzialnych za promocję miasta. Zdecydowanie więcej energii wkładano w promowanie nowego nakrycia głowy dla Kopernika (beret z czerwoną gwiazdą) czy akcję pt." Spotkanie Św. Mikołaja" z przebranym za Kopernika aktorem pierwszego dnia wiosny - pisze Alertowicz.

Zdaniem olsztynianina szokiem może być przypadkowe spotkanie "z prawdziwym, choć oczywiście w stanie wiecznego spoczynku: Mikołajem Kopernikiem". - Zawitał tu po cichutku, w skromnej trumience, jak na kanonika przystało - ironizuje Alertowicz. - Szkoda tylko, że tak mało osób z Olsztyna, a tym bardziej spoza tego miasta, się o tym dowie. A taka wiadomość mogłaby zainteresować wielu ludzi - żali się.

Maciej Rytczak, szef wydziału promocji Olsztyna odpiera zarzuty. Jego zdaniem promowanie samych szczątków jest co najmniej dwuznaczne. - Na maj, kiedy planowany jest pogrzeb Mikołaja Kopernika we Fromborku, przygotujemy w Olsztynie cykl imprez, które potrwają aż cztery dni - mówi nam.

Od 20 do 23 maja na olsztyńskim zamku, gdzie swego czasu rezydował Kopernik, odbywać się będą imprezy kulturalne z historycznym sznytem. Będzie można zobaczyć świat takim, jakim go widział Kopernik. Dyrektor Rytczak zarzeka się, że impreza będzie promowana w taki sposób, że dowiedzą się o niej wszyscy.

Olsztyn chce promować nie "obecność" wielkiego astronoma w swoim mieście, ale cały szlak kopernikowski. Miejsc, z którymi był związany Kopernik na Warmii jest mnóstwo - Jestem pewien, że mieszkańcy 42 miasteczek, które lokował astronom jako administrator dóbr kapituły warmińskiej, nie wie, że zrobił to właśnie on. I dla nich zorganizujemy specjalne imprezy rocznicowe - tłumaczy nam Rytczak.

Obecnie doczesne szczątki astronoma można oglądać na Zamku w Olsztynie.

22 maja pogrzeb astronoma we Fromborku - To będzie wydarzenie na skalę globalną - nie ma wątpliwości urzędnik.

Czy obecność szczątków Kopernika może stać się dobrym 'produktem' promocyjnym Olsztyna? Dyskutuj na naszym alertowym forum

naszym nowym alertowym forum

Więcej o: