Nie ma napisów do "Teleexpressu". Wygrały seriale

Napisy dla osób niesłyszących to udogodnienie, które ma pomóc im oglądać telewizję. TVP 1 od ub. tygodnia wycofała napisy do Teleexpressu". Powód: pieniądze. Na liście zostały głównie seriale. - Przecież są "Wiadomości - dziwi się TVP.

Osoby niesłyszące mają możliwość "usłyszeć" telewizję przez napisy, które są emitowane na 777 stronie telegazety. Niewiadomi mają stronę audideskrypcje.pl.

15 lutego na czas nieokreślony została zawieszona emisja napisów do "Teleexpressu". TVP tłumaczy to koniecznością wprowadzenia oszczędności, bo "Telewizja Polska przeżywa trudne chwile". Na sprawę zwróciła Alertowi

uwagę dr Agnieszka Szarkowska z Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, która naukowo zajmuje się napisami dla niesłyszących.

Mało, coraz mniej. To dyskryminacja

- Od 1994 r. TVP jako jedyna stacja telewizyjna w Polsce emituje programy z napisami dla niesłyszących. Obowiązek emitowania programów z napisami dla niesłyszących, tłumaczem języka migowego i audiodeskrypcją dla niewidomych nakłada na Polskę prawo unijne. Do końca 2009 r. łączny czas emisji programów z napisami dla niesłyszących w TVP1 i TVP2 wynosił ok. 8 proc. Jest to jeden z najniższych wskaźników w Europie. W Wielkiej Brytanii od kwietnia 2008 r. wszystkie programy w BBC są wyświetlane z napisami - napisała dr Szarkowska.

I dalej - Chciałam przypomnieć, że zadaniem TVP jest realizowanie misji publicznej oraz że dla osób niesłyszących napisy są jedynym źródłem dostępu do informacji transmitowanych w telewizji. Zadaniem napisów jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu osób niesłyszących, słabosłyszących i mających kłopoty ze słuchem. W obecnej sytuacji misja realizowana przez TVP względem osób z niepełnosprawnością słuchu wydaje się kpiną - pisze Alertowiczka.

Seriale, seriale i... seriale

Teraz jedynym programem informacyjnym jest codziennie wydanie "Wiadomości" o godz. 19.30. Z napisami jest za to cała lista seriali - z "Klanem", Złotopolskimi", "Barwami szczęścia" na czele przez "Stawkę większą niż życie", program Wojciecha Cejrowskiego "Boso przez świat", po "Sprawę dla reportera". Zobacz pełną listę programów z napisami w TVP

"Bo ludzie abonamentu nie płacą"

Poprosiliśmy TVP o komentarz - W obliczu kryzysowej sytuacji Spółki, wskutek drastycznego spadku wpływów abonamentowych, TVP zaniechała chwilowo emisji niektórych napisów - tłumaczy nam Stanisław Wojtera, rzecznik Telewizji Polskiej. I dalej - TVP nie pozbawiła osób głuchych i słabosłyszących dostępu do programów informacyjnych. Nadal emitowane będą napisy do wieczornego wydania "Wiadomości". Ponadto, osoby te mogą korzystać 24 h na dobę z Telegazety TVP.

Jakie przesłanki zdecydowały, że zrezygnowano z programu informacyjnego na rzecz seriali? Telewizja nie chce ujawnić, co jest droższe, bo to "tajemnica spółki". - Poza "Teleexpressem" zostają widzom "Wiadomości". Natomiast przerwanie serialu byłoby bolesne dla widzów tego serialu - dodaje Wojtera.

Czy TVP dobrze robi oszczędzając na informacji?
Więcej o: