Trzy polskie lotniska bez prognozy pogody?

Od 15 grudnia IMGW nie dostarcza wiadomości dotyczących pogody do portów lotniczych w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu. W swoim oświadczeniu podkreśla, że ta decyzja może obniżyć poziom bezpieczeństwa. Dyrektorzy lotnisk twierdzą, że IMGW niepotrzebnie sieje panikę, bo informacje meteorologiczne są cały czas przekazywane.

Od 2009 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dostarczał nieodpłatnie informacje dotyczące stanu pogody do większości lotnisk w Polsce. Z dniem 15 grudnia IMGW zaprzestał dostarczać wiadomości meteorologicznych do trzech portów lotniczych w Polsce: w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. - Lotniska te odmówiły uregulowania zaległości finansowych za świadczone przez Instytut usługi i tym samym nie podpisały stosownych umów. Z powodu braku finansowania i chęci dalszej współpracy, Instytut został zmuszony do zejścia z osłoną meteorologiczną z powyższych lotnisk - czytamy w oświadczeniu rzecznika prasowego IMGW. Całe oświadczenie dostępne TUTAJ .

- Przez cały rok IMGW świadczyło swoje usługi nieodpłatnie na mocy porozumienia. Nagle, na dwa tygodnie przed końcem roku, zrywa porozumienie i każe sobie płacić - burzy się Marcin Pulit, dyrektor lotniska w Krakowie.

Bezpieczeństwo nie jest zagrożone

W swoim oświadczeniu IMGW podkreśla, że zerwanie porozumienia może skutkować nieprawidłowym funkcjonowaniem lotnisk. - Brak danych z rzetelnego i sprawdzonego źródła może spowodować szereg zakłóceń w pracy portów lotniczych. Może to mieć odzwierciedlenie w poziomie bezpieczeństwa - czytamy w dalszej części oświadczenia.

Według dyrektorów wszystkich trzech lotnisk, nie ma powodów do obaw. - Mogę zapewnić, że nie mamy żadnych problemów z informacją meteorologiczną - uspokaja Włodzimierz Machczyński, dyrektor lotniska Gdańsk-Rębiechowo. - Informacje o stanie pogody docierają do nas na bieżąco - dodaje Marcin Pulit z lotniska w Krakowie.

Tego samego zdania jest rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - Spór pomiędzy IMGW a podmiotami zarządzającymi lotniskami w Krakowie, Trójmieście i Poznaniu, nie ma wpływu na bezpieczeństwo ruchu lotniczego.

Lotniska gotowe do współpracy

- Do tej pory mieliśmy podpisane, nieodpłatne porozumienie z IMGW. Niestety z dniem 31 grudnia Instytut anulował porozumienie. Teoretycznie wiadomości o zagrożeniach powinniśmy dostawać jeszcze do końca miesiąca. Jednak od 15 grudnia takich wiadomości już nie dostajemy. Informacje o ostrzeżeniach dostajemy z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego - poinformowała Hanna Surma, poznańskiej Ławicy.

- Od nowego roku wejdzie nowy podział. Agencja Żeglugi Powietrznej podpisze osobną umowę z IMGW na tzw. osłonę meteorologiczną w powietrzu. My, jako lotnisko podpiszemy umowę na osłonę na lądzie. Współpraca będzie opierać się na zasadach odpłatnych - mówi dyrektor lotniska Balice.

Oświadczenie IMGW jak "publiczny szantaż"

Dyrektorzy lotnisk przyznali, że dostosują się do nowych wymogów IMGW. Jednak mają zastrzeżenia do oświadczenia rzecznika Instytutu. - To, w jaki sposób zachowuje się IMGW jest dla nas skandaliczne. Publiczne oświadczanie, że na lotniskach nie ma ostrzeżeń oraz informacji meteorologicznych jest błędne. Takie informacje są. To świadome wprowadzenie w błąd i bezpodstawne sianie paniki wśród podróżujących. Nieprawdą jest też fakt, że lotniska nie uregulowały należności finansowych. Nie mogły ich uregulować ponieważ współpracowaliśmy z IMGW na zasadach nieodpłatnych - komentuje Marcin Pulit. - Według mnie jest to publiczny szantaż - dodaje Włodzimierz Machczyński z gdańskiego portu lotniczego.

- Zażądaliśmy ze strony IMGW oficjalnego sprostania we wszytskich mediach, do których dotarło ich nieprecyzyjne oświadczenie - mówi Marcin Pulit.

Więcej o: