Nie daj się nabrać. Uwaga na fałszywe maile z UPC

"Chello Seriws. Online konto zostało zawieszone". Maila o takiej treści mogli dziś znaleźć w swoich skrzynkach internauci. I to nie koniecznie klienci UPC. Sami dostaliśmy dwa tego typu maile, na dwa różne redakcyjne adresy e-mail.

Phishing (wyłudzanie haseł za pomocą fałszywych maili) dostaliśmy na nasze dwie alertowe skrzynki: alert24@gazeta.pl oraz na wideo@alert24.pl . Treść maila brzmiała: "Online konto zostało zawieszone (powód: naruszenie warunków korzystania z usługi). Mimo, że konto zostało zawieszone. dane mogą być dostępne przez okres 15 dni, po czym zostaną usunięte. Jeśli uważasz, że ta suspendion jest błąd, proszę kliknąć tutaj jak najszybciej. Dziękuję, www.upclive.pl Aby zalogować się, kliknij tutaj" (pisownia oryginalna).

Po wejściu na stronę wymienioną w mailu, przekierowuje nas na stronę łudząco podobną do oryginalnej strony UPC. Jednak trzeba zwrócić uwagę na jej adres, który wygląda tak: http://fenix21.cl/images/aha/index.html.

Tak wygląda fałszywy mail, który ma za zadanie wyłudzić od nas dane do naszego konta na UPC :

fot. Alert24

Prawdziwy adres poczty UPC wygląda zupełnie inaczej i zaczyna się od www.chello.com .

Zaniepokoić internautów powinna także sama treść maila, która została wygenerowana automatycznie. Samo stwierdzenie "Jeśli uważasz, że ta suspendion jest błąd" powinno podnieść naszą czujność.

Na maile o tej treści nie należy odpowiadać, ponieważ po wpisaniu swoich danych w fałszywym formularzu, ktoś otrzyma dostęp do naszej skrzynki na UPC.