Noc Muzeów: tłumy ludzi w muzeach, setki ludzi w kolejkach

Po raz piąty w Polsce, a po raz 12 w ogóle odbyła się "Noc Muzeów". W nocy z soboty na niedziele tysiące osób odwiedzało za darmo otwarte do późna muzea i wystawy w kilku największych miastach Polski.

Większość placówek na tę okazję przygotowało specjalne atrakcje. Na przykład w Warszawie można było przejechać się zabytkowymi tramwajami i autobusami komunikacji miejskiej. Swoje wnętrza zwiedzającym udostępniły między innymi Sejm i Instytut Pamięci Narodowej.

Kolejka chętnych do zwiedzenia Sejmu

Pan Waldek napisał na Alert24 - Długa kolejka ustawiła się już przed godz. 18.45. Punkt 19 sięgała już bramy wjazdowej. Później kolejka była już tylko dłuższa. Ale i tak warto była stać w strugach deszczu i czekać.

Wiesz więcej? Poinformuj Alert24

Pod Muzeum Narodowym kolejka stała już godzinę przez otwarciem bram. Żądnym wrażeń widzom nie przeszkadzał nawet ulewny deszcz. Potem rosła w oczach. W momentach krytycznych kolejka oczekujących na wejście do MN sięgała aż ronda de Gaulle'a. Masz zdjęcia? Wyślij je na Alert24

Wiele muzeów, by zachęcić zwiedzających do odwiedzin przygotowało inscenizacje lub koncerty. Na przykład odwiedzający Muzeum Historii Katowic mogli poznać klimat dwudziestolecia wojennego biorąc udział w warsztatach tworzenia biżuterii lub kursie charlestona - najpopularniejszego w tamtym czasie tańca. Z kolei w Baranowie Sandomierskim, zwiedzający tamtejszy zamek do późna w nocy mogli spacerować po komnatach w "poszukiwaniu czarnej damy". Dla osoby, której uda się sfotografować legendarnego ducha przewidziano nagrodę. "Noc Muzeów" po raz pierwszy zorganizowano w Berlinie w 1997 roku.

Alertowiczka Paulina napisala: - Podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu można było między innymi zobaczyć najnowszą wystawę Muzeum Narodowego, pokazującą stroje i dodatki z okresu międzywojennego a w Muzeum Architektury wysłuchać wizji biur architektonicznych na temat Wrocław 2040. Szczególną atrakcją był nocny korowów w kostiumach z lat 30-tych, idący w kierunku zbudowanego w 1929 r. budynku Poczty, pierwszego wrocławskiego drapacza chmur, który na tę okazję został specjalnie oświetlony - napisała na Alert24 . Poinforuj nas, jak było w Twoim mieście. Wrażenie opisujcie na Na naszym nowym alertowym forum

W tym roku w ogólnoeuropejskim projekcie wzięło udział ponad 120 miast.

Więcej o: