Wyłudzają pieniądze za pomocą testów IQ?

"Sprawdź swoje IQ!", "Jakie IQ ma Doda? Sprawdź czy jesteś lepszy". Firm, które oferują testy IQ w internecie jest na pęczki. Większość z nich obiecuje, że poznasz wynik już za złotówkę. Ale uważaj. Możesz zostać oszukany na ponad 20 zł.

Tego typu reklamy są rozsyłane przez komunikator Gadu-Gadu, zamieszczane na różnych forach internetowych, wielokrotnie rozsyłane także jako spam. W sieci setki firm oferują test na sprawdzenie swojego IQ. Często też większość z tych firm ukrywa prawdziwe koszty SMS-a, którego trzeba wysłać, żeby poznać wynik testu. I tu pojawia się problem.

Poznaj wynik za 1 zł z haczykiem*

Większość firm tak konstruuje treść reklamy, żeby internauci byli przekonani, że wynik będzie ich kosztował tylko złotówkę. A jak to działa?

Jedna z naszych czytelniczek postanowiła dla zabawy wypełnić test ze strony www.iqpolska.pl. Rozpoczynając test nie znalazła żadnej informacji, że na końcu trzeba będzie zapłacić za wynik. - Po skończonym teście wyskoczył mi komunikat, że jeśli chcę zobaczyć swój wynik mam wysłać SMS. Reklama jest jednak tak skonstruowana, że człowiek zauważa jedynie grubymi literami napis "Dzięki promocji *1 PLN za usługę zapłacisz tylko 1zł". Jednak, gdy po wysłaniu wiadomości otrzyma się zwrotny SMS okazuje się, że z konta kasuje nam 11 zł! Proszę uważać na tę stronę! - apeluje internautka Ilona.

Uwaga także na www.sm.iq-pl.pl

Kolejna firma, która próbuje w ten sam sposób wykorzystać nieuwagę internautów jest firma sm-iq-pl.pl. O sprawie poinformowała nas Ola.

- Wyskoczyła mi reklama strony www.sm.iq-pl.pl informująca o możliwości zrobienia sobie testu IQ przez internet. Lubię takie łamigłówki, więc weszłam, zrobiłam i na koniec wyskoczyła mi informacja, że żeby poznać wynik muszę wysłać SMS-a - napisała na Alert24

Ola. Treść komunikatu była łudząco podobna, jak ta z oferty iqpolska.pl i także mówiła o promocji *1 zł.

- Niewiele myśląc złapałam za telefon gotowa wysłać SMS-a, ale przezornie weszłam w zakładkę Regulamin - napisała Ola. Dopiero w regulaminie było napisane, że koszt uzyskania wyniku jest znacznie wyższy. - Okazało się, że wysyłając z ciekawości SMS-a, zapłaciłabym za niego prawie 25 zł! Całe szczęście, że sprawdziłam ten regulamin. Chciałabym w ten sposób ostrzec tych mniej przezornych, a bardziej impulsywnych użytkowników internetu przed tego typu stronami - apeluje do naszych czytelników Ola.

Jest to usługa, jak każda inna

Aneta Styrnik z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta przyznaje, że w Polsce nie ma konkretnych przepisów. Jednocześnie jednak zaznacza, że konkursy SMS-owe to usługa jak każda inna.

- Konsument, który bierze udział w konkursie SMS-owym powinien mieć pełną i rzetelną informację o zasadach, na jakich dany konkurs funkcjonuje, w tym również o opłatach z tym związanych. Nie ma specjalnych przepisów odnoszących się do konkursów SMS, ale mówimy tu generalnie o usłudze - powiedziała rzeczniczka.

Styrnik zapewniła nas, że UOKiK na bieżąco monitoruje rynek i w przypadku stwierdzenia działań, które mogą naruszać zbiorowe interesy konsumentów podejmuje odpowiednie działania. - W tym roku planowana jest także kontrola wzorców umownych stosowanych przez przedsiębiorców w sektorze usług świadczonych drogą elektroniczną - dodała Styrnik.

Czy takie praktyki firm Twoim zdaniem są legalne? Zachęcamy Was do dyskusji na naszym forum.

Więcej o: