Nad Rudą Śląską przeszła trąba powietrzna?

- Wszystko trwało może minutę. Kłęby kurzu uniosły się i uformowały coś, na kształt trąby powietrznej i po kilkunastu sekundach opadło - napisał na Alert24 Leszek.

- Ok. godz. 12.39 wyszedłem przed sklep na rampę do klienta. W pewnym momencie zauważyłem, że na moich oczach zaczyna formować się trąba powietrzna - napisał na Alert24 internauta Leszek. - Całe zjawisko trwało może minutę, ale było bardzo ciekawe. Nie wyrządziło żadnych szkód. Zniknęło tak szybko, jak się pojawiło - dodał internauta.

To nie trąba, a Dust Devil

- To co widzimy na zdjęciu to nie trąba powietrzna, a tzw. pyłowy diabeł (z ang. Dust Devil) - uspokaja nas Grażyna Bebłot, starszy specjalista hydrometeorolog z Katowic. - To wirująca kolumna powietrza przypominająca tornado. Powstaje zazwyczaj pod bezchmurnym niebem i nie osiąga siły nawet najsłabszych tornad. Kolumna widoczna jest zwykle, jako niewielki, wirujący lej piasku i kurzu. Wir istnieje blisko gruntu i zwykle powstaje, gdy gorące powietrze przy powierzchni ziemi szybko unosi się do góry przechodząc przez strefę chłodniejszego powietrza o niższym ciśnieniu - wyjaśnia powstałe zjawisko Bebłot.