Internetowi oszuści znów w natarciu

Tym razem internetowi oszuści do swoich celów postanowili wykorzystać nie sklepy internetowe ale komunikator GG. Uaktywnili się także komórkowi oszuści. Tym razem zmienili jednak treść wiadomości SMS.

Po raz pierwszy o komórkowych oszustach, wyłudzających doładowania za pomocą rozsyłanych fałszywych wiadomości SMS, pisaliśmy w styczniu. Kolejny raz w lutym . Przez miesiąc był spokój. Dziś znów otrzymaliśmy informację, że oszuści nie odpuścili i znów próbują nabrać właścicieli telefonów komórkowych. Tym razem zmienili jednak treść SMS-a.

Czeka na Ciebie MMS

O próbie oszustwa poinformował Alert24 internauta mkol: - Uwaga na kolejnych komórkowych oszustów! Dostałem SMS-a z numeru +48791953782 o treści: "Uwaga! Masz az 5 nowych ZDJEC w WIADOMOSCI MMS do odebrania! by je zobaczyc wyslij juz teraz sms o tresci FOTY na numer 79280!" (pisownia oryginalna). Nasz użytkownik sam ma telefon w Erze.

Przedstawiciele sieci ostrzegają: - Nasze oferty wychodzą zawsze ze skróconych, czterocyfrowych numerów. Zawsze prosimy o dokładne sprawdzanie numerów spod których przychodzą SMS-y - usłyszeliśmy w centrum prasowym.

Oszuści wykorzystują Gadu - Gadu

Oszuści do szybkiego wzbogacenia się postanowili wykorzystać także komunikator Gadu-Gadu.

- Za jego pomocą rozsyłają do użytkowników spam o treści: Witamy. Twój okres użytkowania komunikatora dobiega końca. Aby odnowić okres abonencki na 2 lata wyślij SMS, a kod który przyjdzie w SMSie zwrotnym podaj starannie tutaj. Wszelkie reklamacje prosimy zgłaszać do DotPay Sp. A. SMS o TREŚCI: DST.DARK na numer: 7643 Koszt wynosi 3zł (3,66 zł z VAT). Wiadomość pochodziła z numeru 658189 - napisał na Alert24 internauta zolw.

Jarosław Rybus, rzecznik prasowy Gadu -Gadu zapewnia nas, że żaden z użytkowników GG nie straci swojego numeru z powodu "zbliżania się ważności konta", ponieważ numery GG takiej ważności nie posiadają.

- O próbie wyłudzenia pieniędzy od użytkowników GG poinformowali nas sami internauci - powiedział Rybus i dodaje: - Jest to spam, a jego treść nie ma nic wspólnego z prowadzoną przez nas działalnością. Dodam, że informacje o tym , że jak jakoby nie wyśle się SMS-a to traci się ważność numeru GG jest wyssana z palca. Numeru GG nie traci się w ten sposób. Poza tym numery GG były, są i będą darmowe - zapewnia rzecznik.

Firma Gadu - Gadu blokuje numery, spod których rozsyłany jest spam. - Spamerzy upatrzyli sobie największe społeczności w polskim internecie i próbują w ten sposób reklamować swoje usługi lub namawiać internautów do wzięcia udziału w przeróżnych akcjach. Potępiamy takie praktyki i pracujemy nad kolejnymi działaniami, które zminimalizują spam rozsyłany przez komunikator. Obecne wykorzystujemy do tego filtry antyspamowe. Prosimy też użytkowników o informowanie nas o takich podejrzanych wiadomościach - wyjaśnia rzecznik.

Więcej o: