Atak zimy w marcu? My szukamy wiosny...

Zaczyna się wiosna - uwierzycie? Pomóżcie nam ją zobaczyć.

W piątek o godz. 12.44 rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Jeszcze przez osiem dni będzie obowiązywał czas zimowy. W nocy z soboty na niedzielę, z 28 na 29 marca, przesuniemy wskazówki zegarów o godzinę do przodu, przechodząc na czas wschodnio-europejski, czyli letni.

Nie ma co ukrywać, że na razie wiosna to tylko "fakt medialny", ale może co aktywniejszym Alertowczom uda się znaleźć jakiekolwiek ślady wiosny. Jeden z naszych aktywnych czytelników - Paweł z Warszawy , który już w minioną niedzielę znalazł jej symptomy - Prawdziwa wiosna na warszawskiej Woli została przez mnie zauważona podczas niedzielnego spaceru! Prawdziwe przebiśniegi - ucieszył się Alertowicz. Znalazłeś wiosnę? Zrób zdjęcie i wyślij je na Alert24

Trochę historii

Wiosna astronomiczna nie zawsze pokrywa się z wiosną termiczną, czyli typowymi temperaturami dla tej pory roku. Jeden z najzimniejszych początków wiosny odnotowano w 1942 r. w Suwałkach. Termometry wskazywały wówczas minus 24 stopnie. Rekordowo ciepły początek wiosny był w 1974 roku we Wrocławiu, plus 25,2 stopnia. W wielu kalendarzach pierwszy dzień wiosny jest jednocześnie pierwszym dniem roku. Odzwierciedlają to języki wietnamski, japoński i chiński. Pierwszy dzień roku po chińsku brzmi "czun-wang-jue", co znaczy "miesiąc księcia wiosny". W starożytnym Rzymie Nowy Rok rozpoczynał się wiosną, a pierwszym miesiącem roku był marzec, stąd "idy marcowe". Polskie słowo "wiosna" ma korzenie w języku praindoeuropejskim, bowiem "ves" oznaczało jasność, światło i radość. Pierwszy kwiat wiosenny to prymula, czyli pierwiosnek. Z nadejściem wiosny jest związany ludowy zwyczaj topienia Marzanny, o którym już w XV wieku pisał Jan Długosz w "Kronikach". Obrzęd topienia słomianej kukły wyobrażał symboliczne zniszczenie zimy, śmierci oraz wszelkiego zła.

Więcej o: