"Wiadomości" za granicą? Obejrzysz, ale musisz zapłacić

- Jest blokada dostępu do "Wiadomości" i innych programów na tvp.pl jako wideo dla Polaków przebywających (czasowo) za granicą, mimo że płacą w Polsce abonament RTV - zaalarmował nas Alertowicz. Telewizja przyznaje się do wprowadzenia opłat - Spółka jest w złej kondycji finansowej - tłumaczy się TVP.

- Przy próbie obejrzenia np. "Teleexpressu" za pośrednictwem tvp.pl pojawia się adnotacja, że należy wnieść opłatę. To skandal - napisał na Alert24 DonAnonim. Założył na forum TVP wątek na ten temat . Piekli się, że telewizja nie spełnia tzw. misji. I, że nawet dobrą platformę itvp.pl może zepsuć.

Chcesz oglądać? Płać!

Od 2 marca za przesłanie plików dla Polaków za granicą trzeba wnieść specjalną "opłatę techniczną". - Telewizja Polska zdecydowała się na wprowadzenie tej opłaty ze względu na bardzo wysokie koszty dystrybucji wideo w Internecie. W sieci - w odróżnieniu od telewizji - nadawca wysyła materiały oddzielnie do każdego odbiorcy i ponosi w całości koszt tej usługi - tłumaczy się TVP.

- Telewizja stanęła przed decyzją o całkowitej rezygnacji z udostępniania swoich programów w Internecie za granicą. Zdecydowaliśmy jednak o utrzymaniu tej usługi i wprowadzeniu opłaty za przesyłanie treści wideo do użytkowników - twierdzi Daniel Jabłoński, p.o. rzecznika TVP.

Nie przekonuje to internautów - Niby opłata nie duża, ale nie tędy droga panie i panowie! - pisze dalej DonAnonim.

Płaci się za komercję, nie misję

Woj23 pisze: - Decyzja, że trzeba zapłacić, aby móc obejrzeć i wysłuchać informacji z Polski, jest dla mnie dowodem, że polska TVP przestała być ostatecznie telewizją publiczną, a rozpoczęła drogę do pełnej komercjalizacji i prywatyzacji. Na szczęście mamy jeszcze darmowy odbiór wiadomości emitowanych przez TV Trwam i Radio Maryja - ironizuje.

Jakuza złości się: - "Skoro w kraju płacę abonament, to dlaczego mam jeszcze płacić za granicą. Przebywam w miejscu, gdzie nie możliwości odbioru żadnego polskiego programu przez satelitę. Uważam to za kolejny krok Telewizji Polskiej na drodze cofania się w rozwoju cywilizacyjnym. Obywatele krajów mniej rozwiniętych od Polski mogą oglądać własną telewizję przez internet - pisze dalej.

Technika kosztuje

TVP jeszcze zanim udzieliło oficjalnej odpowiedzi na nasze pytania odważnie wpisali się na forum - Wbrew temu, co pojawia się w Państwa głosach TVP nie zarabia na tej opłacie - ma ona wyłącznie pokryć techniczny koszt dystrybucji programów dla użytkowników za granicą.

"Teleheksa" ripostuje: - To dyskryminacja Polaków za granicą. I kłody pod nogi rzucacie. Niewysoka ta miesięczna stawka, ale dla mnie (i dla wielu) dokonanie przelewu z zagranicy to dodatkowy koszt min. 14 euro opłaty manipulacyjnej. Za rok cały z góry głupotą byłoby płacić, a nuż z nudów przed ekranem umrę?

Zawsze jest TV Polonia...

Polacy przebywający poza granicami kraju mogą oglądać programy TVP za pośrednictwem kanału TV Polonia. Audycje TVP są także dostępne w Internecie, na portalu tvp.pl - tłumaczy nam Daniel Jabłoński, p.o. rzecznika prasowego Telewizji Polskiej S.A. - Aby oglądać programy na tvp.pl użytkownicy spoza terytorium Polski muszą wnieść opłatę techniczną - opłata na 30 dni wynosi 12 zł, na 1 rok - 120 zł. W ramach opłaty można oglądać na tvp.pl dowolne materiały wideo (oprócz treści premium) nieograniczoną ilość razy. Wszystkie pozostałe treści na tvp.pl, z których internauci często korzystają - m.in. newsy, program teelwizyjny, aktualności, zdjęcia, ankiety nadal dostępne są bezpłatnie - dodaje.

Zaprzecza, żeby opłata była drugim abonamentem - Ma ona wyłącznie pokryć techniczne koszty dystrybucji treści (czyli przesyłania plików wideo) do odbiorców za granicą - dodaje Jabłoński - Właśnie dystrybucja jest największym kosztem udostępniania wideo w Internecie (szczególnie w przypadku przesyłania długich materiałów wideo, a TVP udostępnia w Internecie programy w całości). W sieci - w odróżnieniu od telewizji - nadawca wysyła każdy materiał wideo oddzielnie do każdego odbiorcy i ponosi w całości koszt tej usługi. Oznacza to, że wraz ze wzrostem liczby odbiorców i liczby oglądanych przez nich treści wzrasta koszt dystrybucji -tłumaczy Jabłoński.

Więcej o: