Marcinkiewicz grozi sądem za emisję wywiadu w TV Puls

Dziennikarz Igor Janke twierdzi, że Kazimierz Marcinkiewicz kilkakrotnie żądał od niego nieemitowania krótkiego wywiadu dla TV Puls. Dziennikarz pytał byłego premiera, czy doradzał bankowi, który przyznał, że w Polsce doszło do gry spekulacyjnej wokół kursu złotówki. Marcinkiewicz ma grozić stacji sądem.

O sprawie Igor Janke napisał na swoim blogu : - Podczas przygotowywania (..) programu Wydarzenia Dnia dla TV Puls nagraliśmy przez telefon rozmowę z byłym premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem. Sprawa dotyczy gry na polskim rynku walutowym. Bank Goldman Sachs oświadczył dziś, że zrealizował swoje zyski w tym regionie, przekroczył 6 procentowy cel (zysku) a ponieważ "osłabianie walut Europy Wschodniej przestaje być trendem wynikającym z makroekonomii, a staje się coraz bardziej grą spekulacyjną i nie zamierzamy w niej brać dalszego udziału". (cytat za Agencją Reuters)

Igor Janke przypomniał też, że od kilku miesięcy Goldman Sachs doradza były polski premier Kazimierz Marcinkiewicz. - Postanowiłem więc zapytać byłego premiera, czy doradzał bankowi w sprawie inwestycji walutowych na naszym rynku. Marcinkiewicz odpowiedział, ze nie (...) Po rozmowie premier zadzwonił i kilkakrotnie żądał nieemitowania tej rozmowy. Zapowiadał też wytoczenie nam sprawy w sądzie - relacjonuje Igor Jankę.

Po 22.00 TV Puls wyemitowało rozmowę z Kazimierzem Marcinkiewiczem. Były premier wydawał się być zdenerwowany pytaniami dziennikarza i zapewniał, że nigdy nie miał żadnych związków z działalnością Goldman Sachs na rynkach walutowych. Twierdził, że tego rodzaju decyzje zapadają nie w Europie a w Stanach Zjednoczonych. - Jestem zdumiony pytaniem mnie o tę sprawę - mówił Marcinkiewicz. Dodał, że zgodził się jedynie na rozmowę o światowym kryzysie gospodarczym. Czy poda TV Puls do sądu? Niestety, nie udało nam się skontaktować z Kazimierzem Marcinkiewiczem. Były premier nie odbierał telefonu.

- Mam nadzieję, ze premier jednak zrezygnuje ze swoich zamiarów - napisał na swoim blogu Igor Janke.

Więcej o: