Londyn: wypadek samolotu przy lądowaniu

Podczas lądowania na lotnisku City Airport w Londynie doszło do wypadku samolotu Avro RJ100 linii BA Connect należącej do British Airways. Na pokładzie wg mediów było 67 pasażerów i 4 członków załogi.

Jedna osoba z lekkimi obrażeniami została odwieziona do szpitala. Powodem było prawdopodobnie niecałkowite wysunięcie się przedniej części podwozia lub jego schowanie w momencie zetknięcia z ziemią. Lądowanie odbywało się w kierunku zachodnim. Lotnisko miało być nieczynne przez kilkadziesiąt godzin. Ze względu na to, iż jest ono i tak zamykane na 24 godziny podczas weekendów (od 12:00 w sobotę do 12:00 w niedzielę) oraz w nocy z powodu ograniczenia hałasu, nie będzie to więc mocno odczuwalne dla pasażerów. Pozostałe samoloty zostały odesłane na inne londyńskie lotniska.

Samolot o numerze rejestracyjnym G-BXAR odbywał planowy lot nr BA 8456 z Amsterdamu. Maszyna, jedna z niewielu dopuszczonych do lądowania na lotnisku City została wyprodukowana w 1997 roku. Ze względu na niewielkie uszkodzenia samolot raczej wróci do służby. Wszelkie naprawy muszą być jednak dokonane albo na samym lotnisku, lub, ze względu na niewielką dostępną powierzchnię (City Airport to niewielkie lotnisko jednakże ilość operacji lotniczych można porównać z warszawskim Okęciem), zostanie przetransportowany barką na drugi brzeg otaczających doków. Podobna sytuacja miała miejsce w połowie 2007 roku z samolotem tego samego typu, linii Swiss, po niezbędnych naprawach lata do dziś.

Więcej o: