W leskim szpitalu głodują już 34 osoby

Już 34 pracowników szpitala powiatowego w Lesku (Podkarpackie) bierze udział w niedzielę w proteście głodowym, trwającym od piątku. Wszyscy domagają się podwyżek płac.

Głodówkę w piątek wczesnym popołudniem rozpoczęło czworo pracowników. W sobotę dołączyło do nich 12 osób, a w niedzielę kolejnych 11. Obecnie wśród głodujących są ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, laborantki, kierowcy oraz pracownicy pionu gospodarczego.

Żadna z protestujących osób nie przerwała pracy. Po skończonych dyżurach gromadzą się na korytarzu szpitalnym, gdzie mają rozłożone materace i nocują. Wszyscy są pod opieką lekarzy.

Jak poinformowała szefowa związku zawodowego pielęgniarek i położnych w leskim szpitalu Alicja Piegdoń, wśród głodujących jest obecnie 9 ratowników medycznych, 4 pielęgniarki, 2 położne i kierowca.

Głodujący nie przerywają pracy, a po skończonym dyżurze gromadzą się na korytarzu szpitalnym, gdzie mają rozłożone materace i nocują. Piegdoń zapewniła, że wszyscy są pod opieką lekarzy. Według niej średnia płaca pielęgniarki w leskim szpitalu wraz z dodatkami i dyżurami wynosi od 1200 do 1600 zł na rękę. Pielęgniarki chcą zarabiać o ok. tysiąc zł więcej.

Dyrektor szpitala Alicja Szczepańska powiedziała, że gdy NFZ wypłaci szpitalowi 770 tys. zł za tzw. nadwykonania usług świadczonych przez placówkę, to 40 proc. z tych pieniędzy zostanie przeznaczone na podwyżki dla pracowników. Będzie to jednorazowa nagroda.

- To ciągnie się od roku i stale słyszymy, że musimy czekać. Obiecane nam przez panią dyrektor pieniądze, które szpital dostanie za nadwykonania, to jednorazowa premia, a nas to nie urządza. Chcemy podwyżek płac. Chcemy poszanowania naszego zawodu - zaznaczyła Piegdoń.

Dyrektor podkreśliła, że obecnie nie można mówić o podwyżkach wynagrodzeń, ponieważ szpital nie podpisał jeszcze kontraktu na 2009 rok. Szczepańska zaznaczyła też, że w planie finansowym placówki jest zapis o podwyżkach w wysokości do 10 procent, ale o konkretach będzie mogła rozmawiać dopiero po podpisaniu kontraktu. Dodała, że w ubiegłym pielęgniarki otrzymały podwyżki średnio o 10 proc.

Wcześniej pielęgniarki przez trzy dni odchodziły na godzinę od łóżek pacjentów. Piegdoń zapewniła, że w tym czasie życie i zdrowie pacjentów nie było zagrożone, ponieważ opiekowały się nimi pielęgniarki oddziałowe oraz lekarze.

Więcej o: