Opaskę z gwiazdą Dawida sprzedam...

Na popularnym serwisie aukcyjnym kupić można praktycznie wszystko. Pamiątki z czasów II wojny światowej również. Zbierają je miłośnicy historii, kolekcjonerzy - Ale opaski z getta to chyba przesada - napisała na Alert24 jedna z internautek.

- Sprzedawanie takich opasek jest niemoralne - napisała na Alert24 Zx - To skandaliczne, że ktoś próbuje zarobić na tragedii ludzi, którzy byli zmuszeni żyć w getcie - oburza się kobieta, która przesłała nam link do aukcji opasek z getta na allegro.pl.

Opaski to jeden z symboli niewoli Żydów. 1 grudnia 1939 r. Niemcy wprowadzili przepis nakazujący Żydom noszenie na ręce opasek z gwiazdą Dawida.

- Oferuję starą opaskę z gwiazdą Dawida oraz napisem Judishe Ghetto Polizei. Wymiary długość 20,5cm, szerokość 9,5cm . Stan materiału bardzo dobry, plamy i przebarwienia są wynikiem znaku czasu, opaska wraz z innymi również wystawionymi na Allegro została znaleziona w Warszawie na Żoliborzu w starym domu na strychu - podaje w ofercie sprzedający.

Są jeszcze wersje m.in. "Ghetto Werkstaetten" czy "Kapo".

Autentyk? Szczerze wątpię

Jakub Petelewicz, Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN mówi: - Prawdopodobieństwo, że coś przetrwało w rozmaitych miejscach zawsze istnieje. Jednak w tym przypadku jest znikome. Skąd bowiem opaski na Żoliborzu? I to od czasów wojny? To wszak poza gettem. Jeżeli ktokolwiek wychodził z niego na aryjską stroną raczej pozbywał się większości elementów, które mogły go dekonspirować. A już na pewno nie zabierał ze sobą opaski. Aczkolwiek zastrzegam, że zdarzają się rozmaite przypadki - I dodaje - Konsultowaliśmy ich wygląd. Naszym zdaniem, według dostępnych źródeł i wspomnień, takowe opaski funkcyjne raczej w getcie warszawskim nie funkcjonowały.

Aukcja to aukcja

Mężczyzna, który wystawił je na allegro.pl sam nie jest pewien ich autentyczności - Odkupiłem je kilka lat temu od osoby, która znalazła je przy remoncie czy generalnym sprzątaniu strychu. Równie dobrze mogą to być opaski zrobione na potrzeby filmu o dziejach wojennych - mówi. - Ludzie do mnie piszą, pytają czy mogą wziąć je do ekspertyzy u rzeczoznawcy. Jestem otwarty - dodaje.

Opaski traktuje jak jeden z licznych przedmiotów wystawionych na aukcjach. Nie myślał, żeby przekazać je jakiemuś muzeum - Ale mógłbym odsprzedać - rzuca.

Kto wg niego chciałby kupić taką opaskę? Kolekcjonerzy i osoby, które chciałyby mieć taką niezwykłą pamiątkę.

Złamania regulaminu nie ma

Pokazaliśmy link do aukcji Patrykowi Tryzubiakowi, rzecznikowi Allegro.pl: - Nie jesteśmy w stanie ocenić autentyczności tego przedmiotu. Natomiast jest on sprzedawany jako przedmiot kolekcjonerski i za taki go uznajemy. Ta aukcja nie łamie regulaminu Allegro. Naszym zdaniem nie łamie także polskiego prawa. Tego typu przedmioty kupują kolekcjonerzy oraz osoby dla których tego typu pamiątki mogą mieć znaczenie sentymentalne. Aukcje internetowe są najpopularniejszym miejsce do zakupów kolekcjonerskich - mówi.

Kolekcjonerzy nieoficjalnie przyznają, że tego typu pamiątki z II wojny światowej mają duże wzięcie. - To nie są bezduszne przedmioty. Ktoś to nosił, ubrudził, rozdarło mu się. Dla nas taki przedmiot jest bezcenny, bo ma duszę. Ale oczywiście można to też oceniać z punktu widzenia moralności - tego co możńa, a czego nie należy sprzedawać. Tu już trudniej o sztywne zasady. Nie wiem, czy bym kupił taki przedmiot. Musiałbym mieć pewność, że jest autentyczny, w jakiś sposób wyjątkowy - dodaje jeden z nich.

Jest popyt, jest i podaż

Jakub Petelewicz - Niestety, istnieje swoisty "przemysł" tego rodzaju pamiątek, które częstokroć niewiele mają wspólnego z rzeczywistymi artefaktami. Podobnie rzecz się ma z rzekomymi oryginalnymi elementami strojów więźniarskich itp. oferowanymi na rozmaitych aukcjach (m.in. na eBay). Niestety nie ma prawnych podstaw, aby blokować lub uniemożliwiać tego rodzaju handel. Można jedynie piętnować takie zachowania, nagłaśniając je oraz apelować do serwisów, aby ich nie promowały.

Jak się w internecie komentuje zdjęcia z Oświęcimia

Pamiątkowe zdjęcie z Majdanka: dziewczynka w piecu

Opaska z getta...
Więcej o: