Jak się w internecie komentuje zdjęcie z Oświęcimia

Jeden z użytkowników portalu społecznościowego nasza-klasa.pl na swoim profilu zamieścił zdjęcie dzieci uwięzionych w Oświęcimiu. Podpisał je ?Auschwitz Birkenau sia lalalala". W komentarzach jego znajomych przeczytać można: ?Hitler wróć Żydów truć". Sprawą zajmie się prokuratura w Warszawie.

Prokuratura zajmie się sprawą zdjęć na Naszej Klasie | wideo

Informację o zamieszczonym zdjęciu otrzymaliśmy na Alert24 . Nasz użytkownik znalazł je na stronie Wykop.pl . Dane wszystkich (i właściciela profilu, i komentatorów są zamazane).

Historyczne, znane zdjęcie przedstawia dzieci, które przebywały w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Są nagie, wychudzone.

Użytkownik, który zamieścił w swojej galerii fotografię, podpisał ją "Auschwitz Birkenau sia lalalala". Jego znajomi tak je komentują:

Kubaa: "Szajse, szajse, czemu oni jeszcze żyją. Do gazu raus."

Tomasz: "Hitler wróć Żydów truć".

Tomek: "Jeb...ć Żydów".

Kuba: "Niszczenie i tępienie narodu żydowskiego. To teraz na mydło się nawet nie nadaje".

Prokuratura: Takimi sprawami zajmujemy się z urzędu

- Każda osoba, której zdaniem doszło do przestępstwa, może nas poinformować o tym, a my się tym musimy zająć z urzędu - mówi Katarzyna Szeska, rzeczniczka prokuratury okręgowej w Warszawie . - Po zapoznaniu się z materiałem, zdecydowaliśmy się przekazać sprawę prokuraturze Warszawa-Śródmieście - dodaje rzeczniczka.

Internauci znaleźli profil osoby, która zamieściła fotografię. Chłopak ma 19 lat. Zdjęcie zostało już usunięte z jego galerii. Jednak na forum do profilu możemy przeczytać "dojeb...łeś tym zdjęciem" albo "jaki koleś, ha ha ha, sieg heil".

Został zrzut ekranu, który pojawia się na portalach społecznościowych. Ludzie zaczęli atakować jego samego na forum naszej-klasy:

"Patrz na siebie śmieciu. Co tu do ch... sobą prezentujesz? Jedyne, co potrafisz, to krytykowanie ludzi, którzy choć trochę przewyższają twój poziom intelektualny... Do gazu!" Inni dodają: "Prokuratura czeka" czy "Brak mi słów na taką głupotę".

Nasza-klasa: Staramy się z tym walczyć

Joanna Gajewska z portalu nasza-klasa.pl mówi, że starają się walczyć z takimi zdjęciami. - Mamy między innymi system zgłaszania przez użytkowników, każdy może nacisnąć przycisk "zgłoś nadużycie". Wtedy oceniamy, czy treść jest złamaniem regulaminu i usuwamy zdjęcie, a czasami nawet całe konto. Nasza-klasa może też występować w roli świadka. Nasz dział bezpieczeństwa zbierał już materiały, które potem służyły np. prokuraturze - mówi Joanna Gajewska.

Dziennie z różnych powodów jest usuwanych ok. 100 kont. Nasza-klasa nie prowadzi statystyk, ile z nich ma podłoże antysemickie. Gajewska twierdzi, że nie jest ich wiele.

"Czujemy obrzydzenie"

- Co czujemy? Chyba to, co normalni ludzie: mieszaninę zdumienia i obrzydzenia - mówi Jarosław Mensfelt z Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - My nie mamy możliwości, żeby monitorować to, co pojawia się w internecie. Możemy tylko edukować młodych, żeby takich sytuacji było jak najmniej. Ale nie oszukujmy się, zawsze się znajdą ludzie chorzy z nienawiści, klinicznie chorzy antysemici - dodaje.

Niespełna miesiąc temu pisaliśmy o dziewczynce, która na swoim blogu zamieściła pamiątkowe zdjęcie z Majdanka . Na fotografii widać 9-latkę siedzącą w piecu krematoryjnym. Sprawą zajęły się prokuratura i sąd rodzinny. Jacek Kurzępa, socjolog, tłumaczył wówczas, że dzieci podczas wycieczek ogarnia "głupawka", bo nie rozróżniają miejsc, w których są i nie mają pojęcia, jak powinny się w nich zachowywać.

Mężczyzna, który zamieścił zdjęcie z Oświęcimia, ma 19 lat. Zgodnie z Kodeksem Karnym za propagowanie treści faszystowskich lub nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych grozi nawet do dwóch lat więzienia.

Pamiątkowe zdjęcie z Majdanka: dziewczynka w piecu

Więcej o: