Mikołaj Onowałow stanął na pl. Bankowym

W poniedziałek na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika Juliusza Słowackiego stanął drugi pomnik, który przedstawia Mikołaja Onowałowa radzieckiego chemika i oficera NKWD. Według wpisów na Wikipedii, Onowałow przeszedł do historii, jako twórca tabletki Spectab, która zwiększała tolerancję organizmu na alkohol etylowy. Pomnik na razie stoi na lawecie. Pracownicy warszawskiego ratusza nie wiedzą, kto wydal pozwolenie na postawienie posągu w tym miejscu i czy w ogóle jest takie zezwolenie. - To pewnie happening - mówią pracownicy ratusza.

- Ratusz nie ma nic wspólnego z pojawieniem się pomnika Onowałowa na pl. Bankowym - mówi rzeczniczka warszawskiego Ratusza. - Wiemy tylko, że laweta otrzymała pozwolenie na wjazd do miasta. Władze Ratusza nie wydały żadnego pozwolenia na umieszczenie pomnika w tym miejscu. To pewnie jakiś rodzaj happeningu - dodaje rzeczniczka.

Źródła internetowe, które piszą o Mikołaju Onowałowie to jedynie cztery strony internetowe w tym polska oraz amerykańska Wikipedia, którą każdy może edytować. Wpisy w obydwu Wikipediach zostały dodane tego samego dnia. Nasz internauta przeprowadził śledztwo w sprawie tajemniczej postaci Mikołaja Onowałowa, a o to jego wynik.

- Oprócz Wikipedii, o Onowałowie piszą autorzy stron che-mix.net i russkyechimiki.ru. Strony te zostały założone w odstępie zaledwie kilkunastu dni i mają ten sam adres IP, czyli prawdopodobnie znajdują się na tym samym serwerze - pisze na Alert24 Jarosław Hirny. - W reszcie internetu Onowałow nie istnieje. Nie można go znaleźć na żadnej opiniotwórczej rosyjskiej stronie, co wydaje się być bardzo dziwne. Druga sprawa to serwery. Zostały one założone w tym roku, odpowiednio w marcu i kwietniu - dodaje internauta.

Filmy, które można znaleźć na YouTube zostały tam umieszczone w tym samym miesiącu, w którym pojawiły się wpisy na Wikipedii .

- Dokładnie 25 kwietnia - wyjaśnia Jarek. - Dziwne, że nie można znaleźć żadnych informacji o Onowałowie z ubiegłych lat. Przed marcem nikt o Onowałowie nie słyszał, a od marca powstało kilka wzajemnie uwiarygadniających się stron - pisze Jarek.

Wikipedia podaje, ze Onował wymyślił tabletkę, która zmniejszała objawy upojenia alkoholowego. Likwidowała nieprzyjemne uczucie bólu głowy, efekt drżenia rąk oraz uczucie suchości w ustach.

Tabletka nazywana Sznitem (po pol. tarczą) z czasem zmieniła swoją nazwę na Spectab, ponieważ zaczęli ją wykorzystywać agenci KGB w swojej pracy wywiadowczej. Agenci upijając swoich rozmówców, od których chcieli uzyskać informacje, sami łykali tabletkę Onowałowa, która umożliwiała im zachowanie trzeźwości umysłu. Tabletka zażyta także na drugi dzień całkowicie usuwała efekty "kaca".

A o to filmy, które wyciekły do internetu:

Polscy moderatorzy Wikipedii także mają wątpliwości, co do istnienia takiej postaci, jak Mikołaj Onował. Dlatego artykuł, który został umieszczony na łamach Wikipedii trafił na "listę stron do usunięcia". Jak argumentują swoją decyzję moderatorzy "artykuł wygląda na podróbkę na potrzeby jakiegoś happeningu, postać nieznana poza artykułami w Wikipedii oraz podanymi linkami".

Więcej o: