Nietypowa atrakcja turystyczna na Słowacji

Ogłoszenie reklamowe zamieszczone na stronie Słowackich Kolei Linowych, które wożą turystów na Łomnicki Szczyt, zapewnia, że "podczas tegorocznego sezonu letniego w słowackich Tatrach Wysokich na turystów czekają nowe atrakcje z domieszką adrenaliny". Ale to, co można zobaczyć na obrazie z kamery, może niejednego turystę przyprawić o zawał serca.

Informację o tym, jaki obraz można zobaczyć w internecie z kamery umieszczonej na szczycie Łomnicy, przesłał nam Michał.

Na zdjęciach widać kształt przypominający figurę człowieka. Wygląda to, jakby mężczyzna zasnął podczas zimowej wspinaczki i zamarzł. Postać jest szczelnie owinięta śpiworem i opiera się o skałę. Mężczyzna się nie porusza, co utwierdza turystów w przekonaniu, że ten człowiek zamarzł. Ten widok może naprawdę przerazić.

Okazuje się, że ów "zamarznięty mężczyzna" jest atrakcją turystyczną! Postać wykonana jest z drzewa lipowego i przedstawia śpiącego taternika. Posąg został tam ustawiony z okazji VII Memoriału im. Vlada Tatarki, jednego ze znakomitych taterników, który wyznaczył wiele tras wspinaczkowych w Tatrach Wysokich na Słowacji.

Vlad Tatarka zginął 17 sierpnia 2001 roku, gdy razem ze swoją 16-letnią córką wybrał się na wspinaczkę "trzema filarami Puškáša". Wędrówka trwała nieustannie przez 24 godz. Tatarka spadł w przepaść pod koniec drogi, gdy wspinał się na Wielki Ganek po zachodniej stronie Tatr Wysokich.

Tatrzańska Łomnica leży ok. 40 km od granicy z Polską. Najlepiej dostać się do niej przez przejście na Łysej Polanie. W Tatry Wysokie wejść można jedynie pod opieką przewodnika. Na Łomnicę wyjeżdża także kolejka linowa.

Więcej zdjęć taternika można znaleźć na tej stronie .