Po pięknych i ciepłych dniach nadchodzi załamanie pogody

W najbliższą sobotę pogoda zmieni się i będzie znacznie chłodniej. Sytuacja synoptyczna będzie podobna do tej, która występuje w środku lata, i przyniesie ze sobą obfite opady deszczu i gradu. W niektórych regionach kraju mogą także wystąpić tornada.

Obecnie Polska znajduje się w masie powietrza zwrotnikowego (stąd temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza), jednak już od piątku zacznie występować coraz większa niestabilność atmosfery i będzie coraz zimniej. W sobotę powinna nastąpić kulminacja groźnej pogody.

Pojutrze, od południowego zachodu wkroczy do Polski chłodny front atmosferyczny, który przyniesie ze sobą powietrze polarno-morskie (chłodne). Front z każda godziną będzie przybierał na sile, przynosząc gwałtowne burze, silny wiatr (nawet do 110 km/h), grad o średnicy nawet 5 cm. Podczas burz, punktowo spadnie maksymalnie do 40mm deszczu. Średnie opady będą wahać się w granicach od 15 do 25mm.

W sobotę dużo silnych burz może wystąpić także na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech.

Zalecamy przestawić swoje samochody spod drzew, reklam, słupów elektrycznych. W czasie wystąpienia burzy radzimy nie chować się pod drzewami, ani nie pozostawać na otwartym terenie.

Zobacz tornado, które przeszło nad Świeciem (woj. kujawsko-pomorskie) 14 kwietnia 2008 r. Film nadesłany na Alert24 przez Huberta Klamrowskiego:

Więcej o: