Błąd na arkuszu maturalnym z biologii

Na arkuszach maturalnych z biologii, z poziomu rozszerzonego, był błąd w treści zadania nr 7, które polegało na analizie wykresu z optymalnym pH enzymów. Zadanie było niepoprawnie sformułowane - alarmuje nas maturzystka z Wrocławia.

Polecenie zadania brzmiało: Uzupełnij poniższą tabelę, podając optymalne pH działania każdego z enzymów (I, II i III) oraz nazwy makrocząsteczek, które są trawione przez te enzymy w żołądku lub dwunastnicy człowieka. Na wykresie pokazano trzy enzymy - jeden działa w pH=2, drugi w pH=8, trzeci w pH=7. W żołądku i dwunastnicy nie ma miejsca, gdzie występuje pH 7, a tylko te miejsca sa wymienione w treści zadania! Takie pH jest w jamie ustnej, gdzie jest amylaza ślinowa, która trawi polisacharydy, jak podano w rozwiązaniu, w pH ok. 6,5-7.

- Problem w tym, że w treści polecenia dano do wybory tylko żołądek i dwunastnicę, a o jamie ustnej nie ma ani słowa - pisze maturzystka. - Te osoby, które przeczytały polecenie po kilka razy, uważnie i wnikliwie, miały duży problem... Co robić w tej sprawie? Odwoływać się do CKE?

Zapytaliśmy nauczycielkę biologii z warszawskiego liceum im. Schumana. - W takich przypadkach wątpliwości zawsze rozstrzyga się na korzyść ucznia - uspokaja Celina Dądzik.

Więcej o: