Chaos w Szczecinie - miasto bez prądu

Prawie wszyscy mieszkańcy Szczecina mają już w swoich domach prąd, ale trudna sytuacja wciąż jest jeszcze w kilkudziesięciu mniejszych miejscowościach - poinformował we wtorek wieczorem wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz na konferencji prasowej. Dzisiejsza katastrofa była największą od czasów wojny.

Przeczytaj specjalne wydanie Metra dla mieszkańców Szczecina

Na szczęście elektrownia Pomorzany już pracuje. Władze zakładały, że nie wszędzie zasilanie trafi. Część linii napowietrznych również mogła ulec uszkodzeniu. Ale do rana wszystko ma zostać naprawione. W dniu jutrzejszym najprawdopodobniej odbędą się zajęcia w szkołach i będą normalnie kursowały tramwaje.

Szczecin bez prądu

Drzewa powalone przez obfite opady deszczu ze śniegiem zerwały w wielu miejscach linie energetyczne i trakcję kolejową. Awaria dwóch głównych linii energetycznych aglomeracji spowodowała, iż w lewobrzeżnej części miasta nie ma prądu ani wody. Ilość patroli na ulicach Szczecina zwiększono o 80 proc. Policjantom pomaga żandarmeria wojskowa i straż graniczna. Prąd brakowało około dwóm trzecim gospodarstw domowych. Władze województwa apelowały o racjonalne używanie wody. Miasto miało poważny problem ze ściekami. Nie działały napędzane prądem przepompownie.

W Szczecinie dodatkowo w nocy spadł śnieg, kaloryfery w mieszkaniach są zimne. Na dziś wieczór zapowiadane są kolejne opady. Władze województwa apelują też o usuwanie śniegu z dachów. Już warstwa powyżej 15 centymetrów może spowodować katastrofę - ostrzegają.

Prądu nie było w szpitalach, jednak zdrowie pacjentów nie jest zagrożone. Grzegorz Gwiazda z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego powiedział, że z powodu awarii szpitale pracowały na rezerwowych agregatach. Strażacy wspomagali dostawy energii elektrycznej do dwóch szpitali: w dzielnicy Zdunowo oraz w Gryficach.

Przełożony egzamin szóstoklasistów

Nieczynne były szkoły. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu, której podlegają m.in. szkoły w woj. zachodniopomorskim, upoważniła dyrektorów szkół do podjęcia decyzji, czy przeprowadzać egzaminy dla szóstoklasistów. Ci z uczniów, którzy będą chcieli pisać egzamin, będą mieli taką możliwość.

Według informacji OKE w Poznaniu, dziś do egzaminu nie przystąpiło prawie 600 uczniów z ośmiu szkół publicznych i pięciu szkół niepublicznych ze Szczecina i okolicznych miejscowości. Zamknięte były stacje benzynowe, sklepy i urzędy. Nie działały bankomaty, sieć komórkowa była przeciążona

Nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach, na dworcu PKP panował chaos. Nie działały tramwaje, w ich miejsce władze Szczecina uruchomiły komunikacje zastępczą. Prezydent Szczecina apelował, by ten, kto mógł pozostał dziś w domu.

Awaria prądu dotknęła nie tylko Szczecin, lecz również okoliczne miasta w promieniu stu kilometrów. Poważna sytuacja jest między innymi w Policach i Kołobrzegu. W Kamieniu Pomorskim wystąpiło zagrożenie powodziowe - dowiedziała się szczecińska "Gazeta Wyborcza".

W kilku miejscowościach powiatu kamieńskiego wciąż występuje zagrożenie powodziowe. Na miejscu są jednostki straży pożarnej i żołnierze z Dziwnowa. Komendant straży pożarnej podkreślił, że sytuacja jest niebezpieczna, gdyż wciąż pada śnieg.

Czytaj relacje mieszkańców Szczecina

Dziś w centrum Szczecina były rozdawane specjalne wydanie "Metra", przygotowane dla mieszkańców miasta.

Więcej o: