Spalił się Grób Pański w kościele św. Andrzeja w Warszawie

Czarny dym buchał na pl. Teatralny w samym centrum Warszawy, a przerażeni wierni w pośpiechu opuszczali kościół. Palił się grób pański w kościele środowisk twórczych pod wezwaniem św. Andrzeja. Nikomu nic się nie stało, ale wnętrze świątyni przypomina zgliszcza.

Pożar wybuchł podczas porannej mszy o 10.30. Dekoracja grobu pańskiego, który był repliką grobu Jezusa z Jerozolimy, zajęła się najprawdopodobniej od jednej ze świec, jakie wierni zapalili w intencji. Pożar rozwijał się bardzo gwałtownie. Świadkowie mówią o wszechobecnym czarnym dymie. Ludzie uciekali z kościoła nie próbując nawet gasić ognia. We mszy uczestniczyło około 300 osób. - Po grobie nie ma ani śladu - mówił jeden ze świadków pożaru.

Według wstępnych ocen zniszczenia w kościele są duże. Spłonęły nie tylko dekoracje i ławki, ale także cenne obrazy. Całe wnętrze świątyni pokryte jest sadzą i nie wiadomo jeszcze, jak duża część kościoła będzie wymagała remontu. Od wysokiej temperatury uszkodzone zostały też tynki, z których część spadła na podłogę.

Jutro o 10.30 w kościele św. Andrzeja odbędzie się msza dla środowisk twórczych.

Historia kościoła przy pl. Tetralnym

Kościół św. Andrzeja przy Placu Teatralnym w Warszawie jest miejscem spotkań przedstawicieli środowisk twórczych. Został odbudowany w 1999 roku i konsekrowany przez prymasa Józefa Glempa. W skromnym i niedużym wnętrzu umieszczono obrazy o tematyce sakralnej przekazane w depozyt przez Muzeum Narodowe i Zamek Królewski.

W miejscu, w którym stoi świątynia, w XVII wieku księża jezuici wybudowali mały kościółek pw. Świętego Krzyża. W XVIII

wieku siostry kanoniczki ufundowały tam kościół św. Andrzeja razem z kompleksem zabudowań zakonnych, w którym prowadziły znaną pensję dla panien "dobrze urodzonych".

W czasie II wojny światowej kanoniczki wspomagały czynnie działania Armii Krajowej, a w ich klasztorze mieścił się szpital powstańczy.

Pomimo zniszczenia w wyniku działań wojennych, kościół zachował się na tyle, że po wybudowaniu prowizorycznego zadaszenia służył wiernym do 1953 roku. Wówczas władze komunistyczne podjęły decyzję o rozebraniu świątyni, a na miejscu dawnego prezbiterium wzniesiono blok mieszkalny.

Duszpasterzem środowisk twórczych jest ks. Wiesław Niewęgłowski.

Podczas czerwcowej pielgrzymki w 1999 r. kościół pobłogosławił papież Jan Paweł II.

Byłeś świadkiem tego zdarzenia? Przyślij relację lub zdjęcia na Alert24.pl , tel. 605 24 24 24

Więcej o: