Na wylotówkach zaroi się od fotoradarów

Kilkadziesiąt fotoradarów stanie w tym roku na ruchliwych wylotówkach z Warszawy w kierunku Gdańska, Siedlec, Krakowa i Poznania

To kolejny krok do poprawy bezpieczeństwa na najważniejszych trasach w kraju. W zeszłym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła ograniczyć liczbę wypadków na najniebezpieczniejszej drodze w Polsce - na tzw. ósemce, która biegnie od granicy z Litwą przez Białystok, Warszawę, Wrocław do granicy z Czechami w Kudowie. Drogowcy przebudowali część skrzyżowań, wyrównali nawierzchnię na niektórych odcinkach i ustawili blisko 100 masztów ze skrzynkami, do których policja wkłada fotoradary. Większość kierowców nie wie jednak, w których miejscach rzeczywiście są takie urządzenia, i na wszelki wypadek zwalnia.

Według Generalnej Dyrekcji Dróg to przyniosło skutek. Liczba zabitych na "ósemce" spadła o mniej więcej 30 proc. Ten spadek był jeszcze większy na mazowieckim odcinku trasy - wyniósł 50 proc.

Wczoraj drogę nr 8 zablokowały dwa wypadki. Do pierwszego doszło rano w Hucie Żabiowolskiej pod Mszczonowem - zderzyły się dwie ciężarówki. O drugim - w Nadarzynie - poinformował nas czytelnik, który napisał na Alert24 w portalu Gazeta.pl. - Do wypadku doszło po godz. 12 na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Katowickiej - potwierdził aspirant Bogdan Majczyno z Komendy Miejskiej Policji w Nadarzynie. - Zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z kierowców został przewieziony do szpitala. Utworzył się gigantyczny korek.

Szef GDDKiA Janusz Koper ogłosił, że w tym roku poprawi się bezpieczeństwo na kolejnych ośmiu trasach w całym kraju. W przypadku Mazowsza będzie to droga nr 2 i 7. To oznacza, że zaroi się od fotoradarów na trasach do Krakowa, Poznania, Gdańska i Siedlec. GDDKiA zapowiada, że tym razem radary w skrzynkach ustawionych na słupach będą się pojawiać znacznie częściej. Drogowcy chcą ograniczyć liczbę sytuacji, w których zaopatrzony w tzw. antyradar kierowca zorientuje się, że nic mu nie grozi w przypadku przekroczenia prędkości i podzieli się tą informacją z innymi przez CB radio.

Więcej o: