W piątek blokada drogi w Magdalence

W piątek lepiej omijać drogę z Piaseczna do trasy krakowskiej w Magdalence. Mieszkańcy tej miejscowości na godzinę zablokują przejazd w proteście przeciw planom drogowców

Ruchliwa droga nr 721 ma być zablokowana w godz. 15.30-16.30. W ten sposób mieszkańcy Magdalenki zaprotestują przeciwko planom ogromnego bezkolizyjnego skrzyżowania szosy z Piaseczna do Nadarzyna z trasą krakowską. Węzeł ma powstać przy okazji wytyczania trasy ekspresowej omijającej Raszyn i Janki (od Al. Jerozolimskich w Salomei do Wolicy i Sękocina). Będzie to nowa wylotówka ze stolicy na Kraków i Katowice.

Mieszkańcy Magdalenki uważają jednak, że planowany węzeł jest zbyt duży, a jego budowa spowoduje wycięcie dużej część lasu i rozbiórkę 14 domów. W zamian proponują wytyczenie nowej trasy - tzw. drogi 721-bis istniejącej w planach zagospodarowania gminy Lesznowola, która może ominąć Magdalenkę od północy. Według Wojciecha Dąbrowskiego, szefa mazowieckiego oddziału generalnej dyrekcji dróg, na zmianę projektów nie ma już czasu. Wojewoda wydał decyzję lokalizacyjną dla drogi ekspresowej i wszelkie protesty zostały już odrzucone. Twierdzi też, że węzeł musi być tak duży ze względów bezpieczeństwa. Dodaje, że tzw. droga 721-bis, może powstać w przyszłości, ale tym powinien się zająć marszałek Mazowsza. Według zapowiedzi drogowców budowa nowej wylotówki na Kraków i Katowice omijającej Raszyn może się zacząć na przełomie 2008 i 2009 r. i skończyć po prawie trzech latach.

Więcej o: