Emma przeszła nad Polską - co najmniej trzy ofiary

W wyniku przechodzącego od wczoraj nad Polską orkanu Emma zginęły 3 osoby, a 8 zostało rannych. Uszkodzonych zostało wiele domów, drzew i linii energetycznych. Niegroźnie rannych zostało pięciu strażaków interweniujących przy usuwaniu skutków orkanu.

Użytkownicy przysłali do nas zdjęcia skutków wichury. Jeśli zrobiłeś zdjęcie wyślij je na Alert 24

Zabójcza Emma nad Europą - zobacz wideo

Pierwszą ofiarą był 28-letni kierowca samochodu osobowego, na który spadł fragment naczepy TIR-a, oderwany przez wiatr. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej numer 7 w pobliżu miejscowości Żurominek na terenie powiatu mławskiego. W wypadku ranne zostały także dwie inne osoby.

W Zachodniopomorskiem drzewo przewróciło się na przejeżdżający samochód. Zginął 42-letni mężczyzna. Jego żona, która jechała z tyłu drugim autem, została ciężko ranna.

W Tomicach w powiecie wadowickim w Małopolsce wiatr spowodował cofanie się spalin w instalacji kominowej. 50-letnia kobieta zatruła się czadem.

Tysiące interwencji

Skutki orkanu najbardziej odczuli mieszkańcy województwa śląskiego. Strażacy interweniowali tam prawie 700 razy. Wiatr połamał prawie 500 drzew i zerwał kilkadziesiąt dachów. Od wczoraj do domów w okolicach Bielska- Białej, Cieszyna a także miast Górnego Śląska i Zagłębia nie dochodzi prąd. Po wczorajszych wichurach na Górnym Śląsku jeżdżą już tramwaje. Wczoraj w Chorzowie trakcja była zerwana w trzech miejscach.

Orkan nie spowodował większych strat na Podkarpaciu. Od wczoraj strażacy odnotowali 70 interwencji. Najczęściej chodziło o powalone drzewa i konary, zerwane reklamy i części pokrycia dachów. W całym regionie wichura uszkodziła ponad 120 transformatorów na liniach średniego napięcia. Energetycy zapewniają, że awarie zostaną usunięte najpóźniej po południu.

W Zachodniopomorskiem najsilniej wiało wczoraj, między godz. 18 a 22-gą. Strażacy w ciągu doby wyjeżdżali ponad 130 razy, ale zdarzeń spowodowanych przez wichurę było około 80-ciu. Z powodu wichury z portu w Świnoujściu nie wypłynął prom Wawel.

Na Lubelszczyźnie co najmniej 1600 odbiorców zostało pozbawionych prądu. Zerwane linie, głównie średniego napięcia, są na bieżąco naprawiane.

W Świętokrzyskiem około 1500 gospodarstw nie ma prądu. Najbardziej ucierpiały rejony Kielc i Buska-Zdroju. Energetycy szacują, że ostatnie awarie zostaną usunięte dziś po południu.

Województwo lubuskie tylko nieznacznie doświadczyło skutków orkanu Emma. Wprawdzie prędkość wiatru przekraczała w porywach 100 kilometrów na godzinę, ale nikt nie został ranny. Są natomiast straty materialne.

Na Warmii i Mazurach prawie 2 tysiące gospodarstw zostało bez prądu. Dotyczy to głównie mieszkańców Rucianego-Nidy i Lidzbarka Warmińskiego, gdzie wiatr zrywał linie energetyczne. W warmińsko-mazurskim i podlaskim strażacy odnotowali najmniej interwencji w Polsce - zaledwie po kilka.

Łowcy Burz ostrzegają

O nadciągającym orkanie Emma informowaliśmy już w czwartek dzięki stowarzyszeniu "Łowcy Burz", którego członkowie zajmują się śledzeniem gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Więcej newsów, więcej źródeł. Zobacz Zoom24.pl

Więcej o: