Prezes banku dostanie setki kromek chleba?

Na forum.gazeta.pl pracownicy banku PKO BP przygotowują się do protestu. Żądają natychmiastowej podwyżki o 1,5 tys. zł netto, ale to nie wszystko. Na forum pojawiły się zarzuty o mobbing. "PKO to Biedronka", piszą forumowicze.

Na rynku bankowym wyjątkowy boom. Pracownicy mogą przebierać w ofertach i żądać coraz wyższych zarobków. Nic dziwnego, że zatrudnieni w PKO BP, które czeka restrukturyzacja i zwolnienie 1,5 tys. z 30 tys. pracowników, zaczynają się denerwować.

Ludzie, obudźcie się, trzeba stąd uciekać, będą straszyć, że nie ma powrotów. W innym banku za taki zapierdziel zapłacą dwa albo i trzy razy tyle. Ja już planuję odejście. Bo dłużej nie wytrzymam - pisze nieoficjalnym forum pracowników PKO BP kasandraonline.

Jednak większość forumowiczów tej sytuacji postanowiła działać kolektywnie. Zorganizują strajk. Na forum opracowano list do prezesa Rafała Juszczaka o takiej treści:

Panie Prezesie, jako pracownicy PKO BP SA domagamy się przede wszystkim: - natychmiastowego zwiększenia wynagrodzenia o 1500zł. netto - zbadanie wszystkich sygnałów o mobbingu i wyciągnięcie konsekwencji służbowych co do mobberów, zbadanie przypadków dyskryminacji ze względu na płeć - poprawienie warunków pracy poprzez jasne przyporządkowanie REALNYCH obowiązków i planów sprzedażowych do konkretnego stanowiska pracy, zaprzestanie łączenia stanowisk pracy - odnowienie placówek - zbadanie kompetencji dyrektorów najwyższego szczebla szczególnie pod względem Zarządzania Zasobami Ludzkimi - wyrównania stawek zasadniczych do pracowników najwięcej zarabiających a wykonujących takie same czynności - stworzenie Rady Pracowników zgodnie z Ustawą z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji - Dz. U. 2006.79.550

Prezesa PKO BP Rafał Juszczak zostanie prawdopodobnie odwołany. W najbliższy wtorek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO BP wybierze nową radę nadzorczą.

Jednak zanim to nastąpi, prezesa czeka go coś dużo nieprzyjemniejszego. W przyszłym tygodniu na jego biurku pojawią się setki kromek suchego chleba. Tak zamierzają zaprotestować pracownicy PKO BP.

Już od poniedziałku, wpisujący się na forum planują wysłać prezesowi kromkę chleba z petycją. Petycje mają być podpisane, więc przekonamy się, czy forumowicze są rzeczywiście pracownikami banku. Chociaż, niektórzy aktywiści deklarują, że chętnie wyręczą też tych "niesolidarnych".

Ja zrobiłam rozeznanie w swoim oddziale. I już wiem kto do akcji kromka się nie przyłączy. Ale ja to zrobię za nich. Zliczyłam niesolidarnych i 25-go wyślę kilka kromek więcej. POZDRAWIAM W JEDNOŚCI SIŁA!!!!! - napisała baba.jaga35

Co na to PKO BP?

Każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii w internecie. Trudno się jednak do nich w sposób profesjonalny odnosić, bo w zdecydowanej większości są one anonimowe. Nie bagatelizujemy tematu, ale jeśli rzeczywiście komuś zależy na rozwiązywaniu problemów, to jedyną drogą jest otwarta dyskusja wewnątrz naszej organizacji. Poziom emocji, które są obecne na forum, uniemożliwia rozwiązanie problemów. Nie unikamy tematu mobbingu. Zarząd przyjął uchwałę o wprowadzeniu procedur zapobiegających pojawianiu się tego zjawiska. - powiedział "Dziennikowi Bałtyckiemu" Tomasz Fill, rzecznik prasowy PKO BP.

W PKO BP pracuje pond 30 tys. osób. W tym roku z banku będzie musiało odejść co najmniej 1,5 tys. osób, co wiąże się z wdrożeniem zintegrowanego systemu informatycznego. Ile odejdzie z własnej woli korzystając z boomu na rynku? Nie wiadomo.

Więcej o: