Zobacz jak Kosowianie świętują powstanie nowego państwa

Kosowianie mieszkający w Londynie i Brugii (miasto w północno-zachodniej części Belgii) także świętowali dziś ogłoszenie niepodległości byłej serbskiej prowincji - Kosowa.

Na zdjęciach, nadesłanych przez Przemka, samochody z albańskimi flagami na londyńskim Leicester Square.

Kosowo, należąca dotąd do Serbii prowincja zamieszkana w większości przez Albańczyków, ogłosiło w niedzielę niepodległość. Kosowski parlament stosunkiem głosów 109-0 przyjął tekst deklaracji niepodległości, odczytany przez premiera Hashima Thaciego. Jedenastu przedstawicieli mniejszości narodowych, w tym Serbów, nie stawiło się na sesji w stolicy kraju, Prisztinie.

- W Belgii, w mieście Burgia, Kosowianie zebrali się na placu w centrum miasta i tańcami oraz śpiewem świętowali ogłoszenie niepodległości Kosowa. Duża grupa młodzieży tańczyła narodowe tańce, niektórzy mieli na głowach tradycyjne, albańskie czapki. Był szampan, głośna, bałkańska muzyka i czerwone albańskie flagi. Widać było również transparenty z tekstami "Dank U Europa, Dank U Belgie" (Dziękujemy Europo, dziękujemy Belgio). Piękna, słoneczna pogoda pomogła stworzyć jeszcze bardziej świąteczną, bałkańską atmosferę w centrum Brugii - pisze Paweł Malinowski.

Więcej o: