Uwaga - nad Polską powieje orkan!

W sobotę, a szczególnie w nocy z soboty na niedzielę nad Polską będzie bardzo silnie wiało. Nad morzem wiatr osiągnie średnią prędkość 70km/h a w porywach do 130 km/h. Istnieje poważne niebezpieczeństwo wzrostu poziomy wody w ujściowych odcinkach rzek powyżej poziomu alarmowego. Silnie powieje także w Polsce wschodniej, zwłaszcza w nocy z soboty na niedzielę. Tutaj średnia prędkość może wynieść 60km/h, a w porywach do 120km/h.

Tak silny wiatr określa się mianem orkanu. Na lądzie wiatr 120km/h wyrywa drzewa z korzeniami, niszczy wysokie kominy i zrywa linie energetyczne.

- Podczas takiego wiatru zniszczenia mogą być podobne do tych, jakie wyrządził w zeszłym roku orkan Cyryl - pisze na Alert24 Jarek Turała ze stowarzyszenia Polskich Łowców Burz.

Wówczas wiatr wiejący z siłą do 140-160 km/godz. spowodował ogromne szkody w całej Europie. Łamiące się drzewa niszczyły samochody oraz linie energetyczne, wiatr zrywał dachy. Szkody w krajach nawiedzonych przez żywioł oszacowano na 8 miliardów euro.

- Zalecam przestawienie aut stojących teraz pod drzewami jak również zabezpieczenie wolno leżących przedmiotów, które wiatr mógłby unieść - dodaje Jacek Turała. - Najsilniej będzie wiało nad morzem - w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim, a także w szczytowych partiach gór. Z powodu niebezpieczeństwa uszkodzenia linii napowietrznych, możliwe są przerwy w dostawach prądu, a także problemy w komunikacji lądowej, morskiej i lotniczej.

Polska jest pod wpływem niżu znad Skandynawii. W sobotę zaczniemy się dostawać pod wpływ wtórnego ośrodka niżowego przesuwającego się znad Morza Północnego, przez Bałtyk, Litwę, Łotwę i Białoruś. W piątek w Polsce zwiększy się prędkość wiatru. Na północy będzie wiało w porywach do 90km/h, na wschodzie do 80km/h, w górach do 100km/h. W sobotę rano wiatr osłabnie jednak wieczorem znów zwiększy prędkość. Najsilniej powieje w strefie brzegowej do 120 km/h, na północy kraju do 110 km/h, a na wschodzie do 90-100 km/h, w centrum do 85-90 km/h. W górach wiatr może osiągać prędkość 130-140km/h. Możliwe są też opady deszczu, chwilami intensywne, w górach będzie to śnieg, co spowoduje zawieje śnieżne (lokalnie zamiecie). Wiatr zacznie słabnąć rano w niedzielę.

Jak informował Mateusz z Polskich Łowców Burz o godzinie 19 czasu polskiego prędkość maksymalna wiatru wyniosła: Ustka 93,6km/h, Łeba 97,2km/h, Hel 75,6km/h, Kasprowy Wierch 64,8km/h. Na Śnieżce stała prędkość wiatru wyniosła 144km/h. W Warszawie wieje ze srednią prędością 32,4km/h, w porywach 54km/h.

Więcej o: