Kanada: Demonstracja w związku ze śmiercią Polaka

W Vancouver odbyła się pokojowa demonstracja przeciwko nadmiernemu użyciu siły podczas interwencji RCMP wobec Roberta Dziekańskiego. Celem demonstracji było również okazanie solidarności z jego matką Zofią Cisowską (nie brała ona udziału w demonstracji, lecz obserwowała ją z okna pobliskiego hotelu i łączyła się telefonicznie z organizatorami). Podczas demonstracji była prowadzona zbiórka pieniędzy dla pani Zofii Cisowskiej.

Do około tysiąca uczestników przemawiali lokalni politycy, działacze kongresu Polonii kanadyjskiej i organizacji ochrony praw obywatelskich. Wśród uczestników była Sima Ashrafinia, podczas wydarzeń na lotnisku próbowała pomóc R. Dziekańskiemu oraz Robert Prichard, który nakręcił wideo pokazujące interwencję policji. Oboje otrzymali gorące podziękowania od uczestników wiecu.

Artyści śpiewali utwory dedykowane pamięci Roberta Dziekańskiego. Wśród wykonawców był Michał Wiśniewski wraz z żoną Anną (w siedmiomiesięcznej ciąży), którzy specjalnie na tą okazję przylecieli Polski do Vancouver na jeden dzień.

Więcej o: