netto.blox.pl - czytaj
- To skandal, że pracownicy IPN bazują na informacjach z Internetu, a nie powierzonych im materiałach historycznych! - komentuje Tomek Jakubowski, który przysłał nam tę informację na Alert24.pl
Sprawdziliśmy - w katalogu osób pełniących kierownicze stanowiska partyjne i państwowe w PRL, zawarte są informacje o konkretnych miejscach i datach zatrudnienia. Przy nazwisku Andrzeja Werblana zatrudnionego w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu i Leninizmu jako źródła informacji widnieją książka T. Mołdawy i Wikipedia.
Podobnie jest przy nazwisku Władysława Baki (patrz ilustracja obok).
"Fajnie, że taka instytucja kojarzy co to jest Wikipedia, ale źle że korzysta z niej jako ze źródła. Wikipedia nie powinna być źródłem. W niej można rozpocząć szukanie informacji dotyczących osób. Pomagać w tym powinny informacje źródła umieszczone w artykułach Wikipedii, ale nie zawsze takie są podane. A powinny być podane. I jeszcze: źródłem w sprawie działalności danego człowieka może być IPN a nie Wikipedia - czyli w drugą stronę powinny informacje przepływać" - komentuje Adam Dziura, autor Bloga wikipedystycznego
- To kompletnie niepoważne - twierdzi dr hab. Andrzej Friszke, historyk, były członek IPN. - W Wikipedii znajdują się nieścisłości. Ja sam padłem ich ofiarą, gdy w notce o mnie przypisano mi autorstwo artykułu, którego nigdy nie napisałem i to na temat, którym się nigdy nie zajmowałem. Wikipedia nie może mieć charakteru urzędowego i nie może stanowić wiarygodnego źródła informacji - dodaje Andrzej Friszke.
Zapytaliśmy w IPN, czy Instytut traktuje internetową encyklopedię na równi z materiałami naukowymi. Rzecznik Andrzej Arseniuk najpierw zapytał, dlaczego chcemy o tym pisać i uchylał się od odpowiedzi. W końcu obiecał przedstawić swoje stanowisko na piśmie.
- Nikt z IPN nie konsultował z nami wykorzystania Wikipedii przy tworzeniu katalogów - mówi rzecznik encyklopedii Dariusz Siedlecki. Wieczorem zaś Zarząd Stowarzyszenia Wikimedia Polska oświadczył na swojej stronie że Wikipedia ze względu na swój encyklopedyczny charakter nie może być traktowana jako pierwotne źródło informacji.
Dostaliśmy też po kilku godzinach obiecane oświadczenie od Andrzeja Arseniuka rzecznika IPN: "Jeśli chodzi o dopisek Wikipedia przy jednym z nazwisk, to kwestia pomyłki,gdyż obok znajduje się informacja o źródle tego zapisu czyli T. Mołdawa (s.438)"
Po publikacji tego tekstu otrzymaliśmy na Alert24.pl kolejną informację od Karoliny: "Co do źródeł IPN-u w opublikowanych Katalogach - to Wikipedię, jako pierwsze źródło informacji, podają również przy Gomułce