Paryż: historyczny hotel Lambert w płomieniach. Z ogniem walczyło 140 strażaków

Ugaszono pożar legendarnego paryskiego hotelu Lambert - należącego w XIX wieku do książąt Czartoryskich. O pożarze informowała francuska telewizja TF1. Budynek w 2007 roku kupił i postanowił wyremontować brat emira Kataru. - Ogromny pożar wybuchł w nocy, nie ma ofiar - informuje paryska straż pożarna.

- Dostaliśmy się tam około 1.30 w nocy. 140 strażaków walczyło z ogniem. Udało nam się zabezpieczyć okoliczne budynki, ale ogień cały czas się rozprzestrzeniał. Dziedziniec jest całkowicie zdewastowany - mówi jeden ze strażaków. Ogień szybko zajął cały budynek, gdyż hotel jest pusty. Podczas akcji jeden ze strażaków został ranny.

Z relacji świadków wynika, że straty są ogromne. - Przez kilka godzin nad hotelem unosił się dym, a służbom nie udawało się ugasić ognia. To prawdziwa katastrofa. Prace w hotelu trwają od lat, w budynku na pewno było pełno materiałów łatwopalnych - mówi mężczyzna mieszkający tuż obok Lamberta.

Kupno hotelu przez Katarczyka wywołało kontrowersje. Ministerstwo Kultury i miasto Paryż uczestniczyły w mediacjach, a swoje zaniepokojenie projektem odbudowy wyraziła również Polska - w latach 1843-1875 budynek należał do rodziny książąt Czartoryskich. Nowy właściciel z hotelu chce zrobić luksusową rezydencję. Ostatecznie remont rozpoczął się w 2010 roku.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najważniejszych wydarzeniach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: