Chcesz poznać hasło dostępu do systemu pogotowia lotniczego? Oglądaj telewizję

We wczorajszym wydaniu ?Wiadomości? TVP wyemitowała reportaż o działalności Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Materiał był wyjątkowo szczegółowy - do tego stopnia, że uważny widz mógł dzięki niemu poznać hasło dostępu do systemu RescuTrack. Jest to narzędzie pozwalające na śledzenie położenia oraz statusu śmigłowców ratunkowych.

Nazwa użytkownika oraz hasło dostępu zostało zapisane wielkimi czerwonymi literami na tablicy wiszącej nad głową dyspozytorki pogotowia. Na nagraniu bardzo wyraźnie widać wszystkie informacje niezbędne do zalogowania się do systemu RescuTrack. Materiał w dowolnej chwili można obejrzeć na stronie internetowej Telewizji Polskiej. Na nieostrożność pracowników pogotowia zwrócił nam uwagę czytelnik Alertu24.

Sprawdziliśmy - hasło działa i faktycznie daje dostęp do wykorzystywanego przez pogotowie narzędzia. Po zalogowaniu się na stronie www.rescuetrack.de internauta uruchomi aplikację, która umożliwia bieżące monitorowanie położenia oraz trasy helikopterów.

W systemie dostępne są także niektóre dane telemetryczne maszyn. Można również sprawdzić, gdzie ostatnio niezbędna była interwencja śmigłowca oraz jaką trasę przebył pojazd. Na szczęście użytkownik nie ma możliwości wydawania poleceń załodze.

"Nie korzystamy już z tego systemu"

O sprawie powiadomiliśmy pogotowie. - Pracujemy nad tym, żeby zlikwidować to konto - poinformowała nas rzeczniczka prasowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - To aplikacja, której my już nie używamy, jest wycofywana. Po prostu subskrypcja jeszcze nie wygasła - tłumaczy.

Jednak system, mimo że nieużywany, wciąż działa. Informacje zdobywane za jego pośrednictwem są jak najbardziej aktualne. Czy z faktu, że każdy może mieć do nich dostęp, wynika jakieś zagrożenie? Zdaniem pracowników pogotowia - nie. - System nie zarządza wysyłaniem śmigłowców. Nie ma żadnego zagrożenia - przekonuje rzeczniczka.

Więcej o: