"Zaraz się popłaczę. Nie wiem, czy z zachwytu, czy ze szczęścia" [ZDJĘCIA i WIDEO ZE SZCZYTU K2]

- Jestem na szczycie K2. Brak mi słów. Zaraz się popłaczę - mówił, próbując złapać oddech, Adam Bielecki tuż po wejściu na najtrudniejszy ośmiotysięcznik Ziemi. To bezprecedensowy dzień w historii K2. Na szczycie stanęło łącznie 28 wspinaczy z kilku krajów, w tym czterech zrobiło to bez użycia dodatkowego tlenu z butli.

Adam Bielecki zdobył szczyt K2 31 lipca 2012 roku po trwającej niemal miesiąc wyprawie. Po zejściu do bazy przesłał kierownikowi wyprawy Arturowi Hajzerowi nagrany na szczycie film. Rozemocjonowany relacjonował:

Zobacz wideo

Dnia 1 lipca na szczyt wszedł jeszcze bez dodatkowego tlenu przyjaciel polskich himalaistów Peter Hamor oraz jego partner Pavel Bem (burmistrz Pragi). W ciągu dwóch dni najwyższy szczyt Karakorum zdobyło 30 wspinaczy - to prawie 10 proc. wszystkich dotychczasowych wejść na K2.

Kolejny atak 7 sierpnia

Obecnie w bazie przebywa jeszcze Marcin Kaczkan, aby zgodnie z pierwotnym planem przeprowadzić 7-8 sierpnia atak szczytowy. - Ja zaczekam na niego w bazie i będę "zabezpieczał tyły" - relacjonuje Adam Bielecki. Karawanę powrotną himalaiści rozpoczną 12 sierpnia.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYPRAWY ADAMA BIELECKIEGO>>

K2 to najwyższy szczyt Karakorum i druga co do wielkości góra na Ziemi. Pierwszym polskim zdobywcą K2 była Wanda Rutkiewicz, która stanęła na wierzchołku góry 23 czerwca 1986 roku. Była pierwszą kobietą, której udało się dokonać tego wyczynu.

Zdobycie K2 to niejedyny sukces Adama Bieleckiego. W marcu br. razem Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I.

 
Więcej o: