Faktura na 110 złotych za wpis do "Krajowego Rejestru". To prywatna firma

Zaraz po rejestracji firmy nasz czytelnik otrzymał opiewający na 110 złotych rachunek z Krajowego Rejestru Informacji o Pracodawcach. Pismo wyglądało na oficjalne. Jednak "Krajowy Rejestr" to prywatna firma, rachunek to "oferta handlowa", a adres firmy to skrzynka pocztowa.

- Niedawno założyłem działalność gospodarczą i zaraz po rejestracji w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej otrzymałem pismo i fakturę na 110 zł z Krajowego Rejestru Informacji o Pracodawcach. Pismo wygląda jak jakieś oficjalne i początkowo chciałem zapłacić, ale potem skontaktowałem się z księgową, która stwierdziła, że w żadnym wypadku nie mam tego płacić, bo to prywatna firma i ktoś po prostu chce zbijać kasę na naiwnych początkujących przedsiębiorcach, którzy na każde urzędowe pismo nerwowo reagują i wolą zapłacić, bo nie do końca znają realia biznesu - mówi pan Marek, który wysłał na Alert24 informację o firmie.

"To oferta handlowa"

Pan Marek nie zapłacił 110 zł za wpis do tajemniczego rejestru. Dzwonimy pod numer wskazany pod fakturą jako osoba, która dostała takie pismo. Prawdopodobnie następuje przekierowanie numeru stacjonarnego na telefon komórkowy, bo mężczyzna, który odbiera telefon, jest na ulicy.

- Czy ta forma przesyłania faktury za wpis do tajemniczego Krajowego Rejestru Informacji o Pracodawcach nie jest formą wyłudzenia gotówki od naiwnych? - pytamy.

- To przesłana jedynie oferta handlowa. Jesteśmy nowo otwartą bazą firm w internecie, wpis i opłata są jednorazowe. W zamian za to oferujemy reklamę w internecie. Jaką? Już mężczyzna dokładnie nie potrafił sprecyzować. Ma chodzić o banery na stronach www. Strona KRIOP jest praktycznie pusta - zawiera "katalog firm", jednak nie ma w nim żadnych wpisów.

Numery NIP i Regon na przesłanych pismach należą do Alessandro G. W sieci znajdujemy inne należące do niego firmy - sprzątającą, sprzedającą niekrojony tytoń bez akcyzy, a także "oferującą towarzystwo pań" i pożyczki.

Adres na fakturze to skrzynka pocztowa

Mężczyzna, który odebrał infolinię KRIOP, mówił, że żadna umowa nie jest konieczna, dlatego nie trzeba jechać do jakiegokolwiek biura, które wg dokumentów ma mieścić się przy Pięknej 24. W Warszawie nie ma budynku z takim adresem. Piękna 24/26 to okazały biurowiec, gdzie mieszczą się firmy, kancelarie adwokackie i notarialne. Obok, także pod numerem 24/26, jest Prywatna Szkoła Żeńska im. Cecylii Plater-Zyberkówny. Ochroniarze w obydwu budynkach nigdy nie słyszeli o Krajowym Rejestrze Informacji o Pracodawcach.

- Pierwsze słyszę - mówi ochroniarz w budynku Piękna 24/26.

Dzwonimy pod podany numer, już jako dziennikarze gazeta.pl - odbierający telefon mężczyzna potwierdza, że firma fizycznie nie znajduje się na ulicy Pięknej 24. - Pod tym adresem znajduje się skrytka pocztowa w firmie, wynajmującej wirtualne biura. Nasza fizyczna siedziba znajduje się w Suwałkach - mówi. Potwierdza, że jej właścicielem jest Alessandro G.

Pracownik Krajowego Rejestru Informacji o Pracodawcach poinformował po raz kolejny, że wysyłane do przedsiębiorców faktury są tylko ofertą handlową, a wpis do Rejestru jest fakultatywny. Ta informacja znajduje się także pod rachunkiem wysyłanym firmom - bardzo małym drukiem.

Podobne oferty były już wcześniej

Bardzo podobną działalność opisywaliśmy już w zeszłym roku - rachunki na kwotę 115 złotych wysyłał wtedy "Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców". Wtedy oświadczenie wydał kielecki urząd miasta. "Rekomendujemy pozostanie bezczynnym i niedokonywanie żadnych opłat" - napisali urzędnicy.

Alert24 jest dla Was. Piszcie o tym, co dla Was ważne. Jak się z nami skontaktować? >>

 

Noc Muzeów w całej Polsce. Było niesamowicie! [WASZE ZDJĘCIA]>>