W Jarocinie dają iPady bezrobotnym

Rowery i iPady otrzymają młodzi bezrobotni z terenów wiejskich po zakończeniu specjalnego programu urzędu pracy w Jarocinie. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy.

- Nie tylko posłowie dostają iPady, w Jarocinie dostają je też bezrobotni - poinformował Alert24 Adam.

Historię opisała już w zeszłym miesiącu "Gazeta Jarocińska", jednak do nas trafiła po tym, jak ukazała się w serwisie Wykop.pl

To specjalny program Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie. - Programy specjalne są realizowane na podstawie zarządzenia Ministerstwa Pracy, a pieniądze trafiają do nas z rezerwy ministerstwa. Przydziela je marszałek województwa - wyjaśnia Grzegorz Fengler, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie. - Zgłosiliśmy w tym roku dwa projekty specjalne. Pierwszy skierowany do osób starszych niż 50 lat, a drugi - do osób młodszych niż 30 lat i pochodzących z terenów wiejskich. Na ten drugi otrzymaliśmy środki z ministerstwa - mówi.

Rowery dla stażystów, bo jest problem z PKS

Jak stwierdza dyrektor Fengler, od początku urzędnicy chcieli, żeby ich program się wyróżniał. - Projekt skierowany jest do młodzieży z terenów wiejskich. Na terenach wokół Jarocina są problemy z komunikacją, likwiduje się połączenia PKS. Pomyśleliśmy, że kupimy im rowery, którymi będą mogli dojeżdżać do pracy - wyjaśnia.

Pytany o iPady odpowiada, że chcieli, żeby ich projekt był wyjątkowy i się wyróżniał. - Osoby biorące udział w programie zostaną przeszkolone w użyciu tabletu. Stworzą na nim swoje portfolio. To nowoczesne urządzenie, a chcemy, żeby te osoby nauczyły się działania na rynku pracy - stwierdza. - W przyszłości może to pomóc w poszukiwaniu pracy i zaprezentowaniu swojej osoby - dodaje dyrektor PUP w Jarocinie.

Do szkolenia wytypowano 30 osób spośród zarejestrowanych w urzędzie pracy. Wszystkie mają poniżej 30 lat. Wszystkie są długotrwale bezrobotne i są mieszkańcami podjarocińskich gmin. Mieszkają na terenie wiejskim.

Program rozpoczął się w ostatnim tygodniu maja. Składa się z trzech modułów. Każdy indywidualnie skorzystał z doradztwa w zakresie kreowania wizerunku zawodowego i usług pośrednictwa pracy. Następnie wszyscy przeszli cykl szkoleń z motywacji, informatyki i bezpieczeństwa, a także zasad ruchu drogowego. - To niezbędne, kiedy poruszają się rowerem - mówi Grzegorz Engler. Szkolenie odbyło się w trzygwiazdkowym hotelu.

Praca na cztery miesiące zapewniona?

Ostatni etap to praca. 20 osób zatrudnionych będzie przez samorządy, w ramach robót publicznych, pozostałe 10 w prywatnych firmach. Program zakłada, że 80 proc. jego uczestników znajdzie zatrudnienie. - Gminy zobowiązały się, że po ukończeniu projektu zatrudnią te osoby przez co najmniej cztery miesiące - mówi w rozmowie z "Gazetą Jarocińską" Maria Wiśniewska, kierownik działu instrumentów rynku pracy jarocińskiego urzędu pracy.

- Tablety zostaną przekazane uczestnikom projektu po jego zakończeniu, czyli w grudniu, tak samo rowery. W tej chwili dostali je w użytkowanie - wyjaśnia dyrektor PUP. Otrzymają je ci, którzy z powodzeniem zakończą projekt.

Rowery i tablety zostały zakupione w drodze przetargu - jeden tablet za 2034 zł, a rower z wyposażeniem - za 1300 zł. Urząd pozyskał na szkolenia 415 tys. zł z rezerwy Ministerstwa Pracy. 237 tys. zł dołoży z własnego budżetu. Program będzie trwał pół roku.

Alert24 jest dla Was. Piszcie o tym, co dla Was ważne. Jak się z nami skontaktować? >>

 

Burze przechodzą nad Polską - błyskawice i gradobicia [GALERIA] >>

Więcej o: