Teatr z Edynburga wystawi sztukę o niedźwiedziu Wojtku

Szkocki teatr wystawi sztukę o Wojtku, słynnym niedźwiedziu-żołnierzu. Wojtek przeszedł cały szlak bojowy z Armią Andersa. Żeby dostać się na brytyjski statek z Afryki do Włoch, musiał być oficjalnie wcielony do armii. Po wojnie trafił do zoo w Edynburgu.

Spektakl "Wojtek the Bear" zostanie wystawiony na deskach edynburskiego Netherbow Theatre w czerwcu.

- To opowieść o niedźwiedziu, który poszedł na wojnę. Historia miłości, lojalności, odwagi i nadziei - piszą jego twórcy.

Spektakl ma opowiadać historię niedźwiedzia i jednostki, w której służył. - Podróż od sowieckiego gułagu i Persji, przez Bliski Wschód, Włochy i Szkocję - czytamy w materiałach prasowych.

Niedźwiedź żołnierzem

Niedźwiedź Wojtek był maskotką 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Żołnierze korpusu kupili go jako małego misia w 1942 r. w Iranie. Zapłacili za niego puszkami konserw. Zwierzę, żeby móc podróżować na brytyjskich okrętach, wciągnięte zostało do ewidencji 22. Kompanii Zaopatrzenia Artylerii.

- Wojtek miał książeczkę wojskową. Nie otrzymywał żołdu, ale był oficjalnie polskim żołnierzem - mówił BBC prof. Wojciech Narębski, były żołnierz 22. Kompanii. Niedźwiedź dostawał za to dwie racje żywnościowe. W bitwie o Monte Cassino Wojtek dźwigał skrzynki z amunicją.

Po wojnie razem z opiekunami znalazł się w Wielkiej Brytanii. Po demobilizacji niedźwiedź trafił do zoo w Edynburgu. Padł w 1963 r. Do końca odwiedzali go żołnierze z Armii Andersa, którzy pozostali w Wielkiej Brytanii.

Pomnik w Edynburgu i... w Warszawie?

Przy katedrze w Edynburgu ma stanąć pomnik niedźwiedzia. Pojawiła się także propozycja postawienia pomnika w Warszawie . O Wojtku powstał w zeszłym roku dokument telewizji BBC i książka "Wojtek. Niezwykły Żołnierz Armii Andersa" autorstwa Aileen Orr.

Scenariusz wystawianej w Edynburgu sztuki napisał Raymond Raszkowski Ross. Reżyserem jest Corinne Harris.

Alert24 jest dla Was. Piszcie o tym, co dla Was ważne. Jak się z nami skontaktować? >>

 

Samolot z II wojny odnaleziony na pustyni w Egipcie. Przez Polaków >>