Białoruś: Zakaz opuszczania kraju dla opozycjonistów?

Władze Białorusi wprowadzają kolejne obostrzenia po sankcjach Unii Europejskiej - informują białoruskie portale internetowe związane z opozycją. Jak twierdzą, tworzona jest lista 108 opozycjonistów, którzy mają otrzymać zakaz opuszczania kraju. Informacje dostaliśmy od czytelnika Alertu24. O sprawie informuje także rosyjski portal informacyjny gazeta.ru.

- Władze Białorusi chcą zamknąć za "żelazną kurtyną" 108 opozycjonistów - poinformował nas czytelnik Alertu24, powołując się na portal TUT.by . Według informacji ze źródeł zbliżonych do władz państwowych białoruskie MSZ tworzy listę 108 opozycjonistów, którzy mieli nawoływać Unię Europejską do wprowadzenia sankcji wobec Białorusi.

Jak donosi portal, pierwszy na liście jest Stanisłau Szuszkiewicz, były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi. Na liście mają być także przewodniczący Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych Aleksander Jaroszuk i szefowa Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Żanna Litwina.

Oficjalnym uzasadnieniem zakazu podróży ma być "ograniczenie możliwości opuszczania kraju dla osób, które bezpośrednio wzywały do sankcji wobec Białorusi". Taki zakaz może być także wprowadzony na podstawie artykułu prawa karnego mówiącego o "obrażaniu Białorusi". Listę, jak informuje TUT.by, ma ogłosić białoruskie MSZ.

- Nie słyszałem jeszcze o tej liście, ale nie zdziwiłoby mnie jej wprowadzenie. Od dawna jestem przygotowany na coś takiego - powiedział w rozmowie z rosyjskim portalem gazeta.ru Stanisłau Szuszkiewicz, który według białoruskich mediów ma być na niej pierwszy.

Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Wyślij nam informacje i zdjęcia (nr. 605-24-24-24). Alert24 jest dla Was. Piszcie o tym, co dla Was ważne. Jak się z nami skontaktować? SPRAWDŹ >>

"Łódź ratunkowa się zaklinowała " [RELACJA I ZDJĘCIA CZYTELNIKA Z ZATONIĘCIA CONCORDII] >>

Więcej o: