Eurodeputowany rezygnuje z pracy nad raportem o ACTA. "To maskarada"

Kader Arif, francuski eurodeputowany opiniujący dla Parlamentu Europejskiego ACTA zrezygnował wczoraj ze swojej pracy. Na swoim blogu zostawił bardzo emocjonalną wypowiedź, w której odrzuca cały proces legislacyjny umowy, nazywając go "maskaradą" - tą informację dostaliśmy od czytelnika na Alert24

- Chciałbym w najmocniejszy możliwy sposób potępić cały proces, który doprowadził do podpisania tej umowy: brak włączenia do negocjacji organizacji obywatelskich, brak przejrzystości, nigdy niewyjaśnione przesuwanie podpisania tekstu i nie uwzględnienie żądań Parlamentu Europejskiego, które były kilkukrotnie wyrażane na jego forum - napisał wczoraj na blogu Kader Arif, francuski eurodeputowany z Grupy Europejskich Socjalistów. Tego samego dnia zrezygnował z funkcji Sprawozdawcy Specjalnego Parlamentu Europejskiego w sprawie ACTA.

"Robi się wszystko, by PE nie mógł mieć swego zdania"

- Jako oceniający ten tekst stanąłem przed nigdy wcześniej nie widzianymi posunięciami prawego skrzydła parlamentu, które wprowadziło przyspieszony kalendarz prac, zanim mogła zostać powiadomiona o ustawie opinia publiczna. Odebrano Parlamentowi prawa komunikacji i narzędzia, które ma w swojej dyspozycji żeby przekazać słuszne żądania obywateli - pisze.

- Wszyscy wiedzą, że umowa ACTA jest problematyczna, zarówno jeśli chodzi o jej wpływ na wolności obywatelskie, sposób, w jaki czyni dostawców internetu odpowiedzialnymi za kontrolowanie treści, wpływ na produkcję leków generycznych czy to, jak mało ochrony zapewnia naszym produktom regionalnym - pisze europoseł.

- Ta umowa może mieć wielki wpływ na życie obywateli, a ciągle robione jest wszystko, żeby Parlament Europejski nie mógł mieć swojego zdania w tej kwestii. Dlatego dziś, zdając raport, który miałem przygotować, chcę wysłać sygnał i zaalarmować opinię publiczną w tej, sytuacji, która jest nie do zaakceptowania. Nie wezmę udziału w tej maskaradzie - pisze Kader Arif.

Słuszność opinii Arifa potwierdzają opublikowane przez WikiLeaks depesze nt. negocjacji ws. ACTA i starań USA, by ograniczyć rolę PE w decydowaniu o przyjęciu umowy przez kraje UE. Więcej o depeszach WikiLeaks - czytaj >>>

Dymisja utrudni zatwierdzenie ACTA?

Arif jest pierwszym europosłem w historii, który podał się do dymisji ze stanowiska Sprawdozdawcy Specjalnego. Ten ruch może utrudnić przyjęcie przez PE traktatu.

Zanim dojdzie do głosowania, Komisja ds. Handlu Międzynarodowego musi przygotować raport z odpowiednią rekomendacją (to ten raport przygotowywał Arif). Komisja musi otrzymać też opinie trzech innych Komisji: Prawnej, Wolności Publicznych i Przemysłu. Zanim francuski europoseł podał się do dymisji planowano, że do głosowania może dojść w czerwcu. Teraz ten termin stoi pod znakiem zapytania.

Pospolite ruszenie przeciw ACTA, cała Polska protestuje [WIDEO]>>

Więcej o: