Hipermarkety obiecują: "Żywe karpie - tylko w wodzie". "Zabijane - tylko humanitarne"

W poprzednich latach w okresie przedświątecznym wielokrotnie pisaliśmy o skandalicznych warunkach, w jakich sprzedawane są żywe karpie. W tym roku też dostaliśmy od Was kilka zgłoszeń i postanowiliśmy sprawdzić, jakie warunki sprzedaży ryb deklarują największe hipermarkety. Liczymy, że pomożecie nam zweryfikować, czy faktycznie wywiązują się ze swoich obietnic.

Kaufland, Carrefour, Schiever, Auchan, E.Leclerc, Tesco, Real oraz Makro Cash and Carry to firmy, które według strony Głównego Lekarza Weterynarii zadeklarowały stosowanie się do jego wytycznych w kwestii "postępowania z żywymi rybami będącymi przedmiotem sprzedaży detalicznej".

W wytycznych czytamy między innymi, że "uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny polegający na zadawaniu minimum cierpienia", żywe karpie nie powinny być pakowane w foliowe torby, a opakowanie w którym są transportowane powinno pozwolić im przyjmować "naturalne pozycje".

Widzisz karpie sprzedawane w tragicznych warunkach? Powiadom Alert24 - postaramy się sprawdzić!

Real: "Żywy karp w torbie z anatomiczną rynienką"

- W naszych sklepach tylko pracownicy z certyfikatami z odpowiednich szkoleń mogą zajmować się rybami. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa, że ktoś z pracowników nie wie, jakie są procedury - mówi rzeczniczka Real Polska, Agnieszka Łukiewicz-Stachera.

Dodaje, że w sklepach Real karp sprzedawany jest w trzech formach: karpie żywe pakowane są do specjalnych toreb z rynienką, dopasowana do anatomicznej budowy ryby; karpie ogłuszone, które ogłusza się na terenie zaplecza, w niewidocznym dla klienta miejscu, i odpowiednio zapakowane karpie filetowane.

Carrefour: "Odpowiednio szkolimy pracowników"

- Carrefour dokłada wszelkich starań, aby stoiska do sprzedaży karpi były odpowiednio przygotowane do sprzedaży ryb żywych, jak również do dokonywania ich humanitarnego uboju - deklaruje Maria Cieślikowska, dyrektor ds. PR Carrefour Polska. Dodaje, że pracownicy obsługujący stoiska sprzedaży karpi "przeszli właściwe szkolenia, spełniają wszelkie wymagania i zostali zaznajomieni ze wspomnianymi procedurami".

- Zgodnie z nowymi regulacjami wprowadzonymi w sklepach sieci Carrefour, zaleca się też sprzedaż ryb po ich wcześniejszym uśmierceniu. Dopuszcza się również sprzedaż ryb żywych, ale tylko i wyłącznie wówczas, gdy klient będzie transportować je w wodzie, do czego przeznaczone są specjalne torby - mówi Cieślikowska.

Tesco: "Torby na karpie - za złotówkę"

Również Tesco zapewnia, że przestrzega wytycznych dotyczących postępowania z żywymi rybami. - Klientom, którzy chcą kupić żywego karpia oferujemy specjalne torby do przenoszenia ryb z wodą za złotówkę - mówi Michał Sikora z biura prasowego Tesco Polska. Czy rzeczywiście coś się zmieniło i w tym roku hipermarkety zadbały o odpowiednie warunki sprzedaży karpi? Czekamy na Wasze relacje z przedświątecznych zakupów!

Pokażcie Wasze choinki! [AKCJA ALERT24] >>