USA: 12-latek sądzony jak dorosły. Za zabójstwo [WIDEO]

W Jacksonville w stanie Floryda trwa proces dwunastoletniego mordercy, Cristiana Fernandeza. Chłopiec ma być sądzony jak dorosły za zabójstwo swojego brata. Grozi mu nawet dożywocie.

Dwunastoletni Cristian Fernandez jest najmłodszym sądzonym za zabójstwo w mieście Jacksonville na Florydzie. W marcu dwukrotnie pchnął swojego dwuletniego brata na półkę z książkami, pozostawiając go z pękniętą czaszką i wewnętrznym krwotokiem.

- W USA ludzie żyją tą sprawą. 12-latkowi grozi dożywocie bez prawa do zwolnienia warunkowego - pisze czytelnik Alertu24 "szerer".

Jak twierdzą oskarżyciele, Cristian działał z premedytacją. Prokuratura zaproponowała mu ugodę - gdyby przyznał się do winy, miałby spędzić w więzieniu czas do 21 roku życia. Obrona nie przyjęła propozycji, gdyż w takim wypadku - jak tłumaczono - chłopiec musiałby przyznać się do morderstwa i istniałoby ryzyko, że ostatnie trzy lata swojego wyroku spędziłby w więzieniu dla dorosłych.

Obrona oczekiwała na kolejną propozycję, jednak prokurator jej nie zgłosił. 12-latek ma w związku z tym być sądzony jak dorosły. Maksymalny wyrok jaki może otrzymać, to dożywocie. Termin pierwszej rozprawy - 27 lutego 2012 roku.

 

Matka też odpowie, za zaniedbanie i nieumyślne zabójstwo

Biannela Susana Fernandez, matka chłopców, także stanie przed sądem. Ma odpowiadać za zaniedbanie i nieumyślne zabójstwo. 25-latka, która sama urodziła Cristiana kiedy miała 12 lat, po tym, jak przed południem odkryła stan swojego dziecka, najpierw szukała informacji o tym, jak pomóc nieprzytomnemu w internecie, po czym ściągała muzykę i sprawdzała swój stan konta. Według informacji z jej komputera, dopiero po godz. 15 sprawdziła adres szpitala. Według stwierdzeń lekarzy, gdyby 2-latek trafił wcześniej na operację, jego życie dałoby się uratować.

170 tysięcy osób chce, żeby Fernandez był sądzony jako dziecko

Amerykańska opinia publiczna jest oburzona sprawą. Ponad 170 tys. osób podpisało się pod petycją, mającą nakłonić prokurator, żeby traktowała 12-latka jak nieletniego. Prowadząca sprawę prokurator Angela Corey nie zgadza się. - Tak, współczuję Cristianowi Fernandezowi, ale moją rolą nie jest wybaczać, ja muszę przestrzegać prawa - stwierdziła.

Floryda to stan, gdzie najwięcej nastolatków sądzonych jest jak dorośli. W 2009 r. do więzień trafiło tam 393 nieletnich.

Więcej o: