Nowy rozkład Intercity. Znamy wszystkie zmiany

PKP Intercity opublikowało na swoich stronach informacje o wszystkich połączeniach zmienionych w nowym rozkładzie jazdy. Kolejarze rozpoczęli wczoraj akcję informującą o zmianach w rozkładzie. Na dworcach pojawią się plakaty i punkty informacyjne.

Trzy alternatywne trasy, mające skrócić czas podróży między Warszawą a Trójmiastem, przyspieszenie pociągów kursujących między Warszawą a Poznaniem, więcej połączeń do popularnych miejscowości turystycznych - Wisły, Zakopanego czy Świnoujścia to najważniejsze, według PKP Intercity, zmiany w ich połączeniach. Wprowadzono też nowe połączenie TLK między Warszawą i Przemyślem, kursujące przez Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Stalową Wolę i Skarżysko Kamienną.

Krótsza podróż między Warszawą i Trójmiastem. Do Poznania też

Najszybsze połączenie - Express InterCity "Kaszub" docierać będzie z Warszawy do Trójmiasta już w 5 godzin 12 minut. W obecnym rozkładzie były pociągi pokonujące tą trasę w ponad 9 godzin. Część pociągów do Trójmiasta omija remontowaną linię kolejową nr. 9 Warszawa-Działdowo-Gdynia. Dwa pociągi pojadą przez Bydgoszcz, jeden przez Kutno i Toruń, a dwa pociągi TLK przez Toruń i Bydgoszcz.

W związku ze skończoną modernizacją torów w okolicy Łowicza szybciej będą kursować pociągi między Warszawą a Poznaniem. Najszybszy, ekspres Intercity "Lech" będzie jeździć między Warszawą a Poznaniem 2 godziny 29 minut.

Sporo zmian w trasach. Dwa pociągi nie pojadą przez Częstochowę

Z rozkładu zniknie kilka pociągów - wycofane zostanie między innymi weekendowe połączenie ekspresowe "Monciak -Krupówki" relacji Zakopane - Gdynia - Zakopane. W zamian, jeżdżący dotychczas 6 dni w tygodniu ekspress "Tatry" kursujący między Warszawa a Zakopanem kursować będzie codziennie.

Największe utrudnienia mogą dotyczyć mieszkańców Częstochowy - dwa pociągi TLK jeżdżące na trasie Gdynia - Zakopane/Krynica - Gdynia jeździć będą omijać miasto. Pojadą krótszą trasą przez Radom i Kielce. W zamian za to zmieniona została trasa pociągu TLK Warszawa - Jelenia Góra / Szklarska Poręba - Warszawa. Będzie kursował przez Myszków, Katowice, Kędzierzyn Koźle i zatrzymywał się w Częstochowie.

Zobacz szystkie zmiany w rozkładzie PKP intercity (PLIK PDF)

Informacje mają pojawić się "wszędzie"

Akcja informacyjna o nowym rozkładzie już się rozpoczęła. Na stronie PKP są już dostępne nowe rozkłady , a na największych dworcach mają pojawić się dodatkowe punkty informacyjne - zarówno przy kasach, jak i ruchome. Osoby nie posiadające dostępu do Internetu mogą uzyskać informacje dzwoniąc pod numer Ogólnopolskiej Infolinii Kolejowej 19 757 (z telefonów stacjonarnych) lub 42 20 55 007 (z telefonów komórkowych).

Nie podajemy tu informacji o pociągach Przewozów Regionalnych. Spółka nie opublikowała jeszcze całościowych informacji o zmianach w nowym rozkładzie.

Więcej o: